Öğretmenlere Özel: Kağıt Üzerine Karışık Teknik

Öğretmenler

  • 16 Mart 2023 / 19.30

Bu atölyede öğretmenler, sergiyi çevrimiçi ortamda rehber eşliğinde geziyor ve eserlerin anlattıkları, sanatta kadın imgesi ve kadın sanatçılar üzerine sohbet ediyor. Öğretmenler, Rego’nun eserlerindeki hikâyeler ve John Berger’in “hiçbir hikâye tek başına hikâyeyi anlatmaz” söyleminden hareketle, verilen anahtar kelimelerden yola çıktıkları hikâyelerini kurguluyor ve ardından resimliyor. Katılımcılar, ortaya çıkan  çalışmalardan hareketle hem hislerini hem de yaptıkları üretimin hikâyesini paylaşıyor.

Malzemeler
Resim Kağıdı
Pastel boya
Sulu boya
Keçeli kalem
Kurşun kalem

İlişkili Sergi: Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi

Eğitmen: Filiz Kara Bilgin
Kontenjan: 50 kişi
Süre: 75 dakika

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinlikte, rehber eşliğinde yapılan çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır. Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir. Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek amacıyla kameranızın ve mikrofonunuzun açık olması gerekmektedir.

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gerekmektedir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Deniz Hamamları

Deniz Hamamları

Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’den anlaşıldığı üzere deniz hamamlarının geçmişi 17. yüzyıla dayanır, kabul görerek yaygınlaşması ise Batılılaşmanın da etkisiyle 19. yüzyılın ortalarını bulur. 

Deniz Sefası

Deniz Sefası

Deniz hamamından plaja geçiş ise bir devrim niteliğindeydi. Rus ihtilalinde ülkelerinden kaçan Beyaz Ruslar, İstanbul’da pek çok dönüşüme neden olmuşlardı, bunlardan en önemlisi de halkın denizle buluşmasına vesile olan plaj alışkanlıklarıydı. 1920’lerden itibaren deniz hamamları evrilerek yerlerini yavaş yavaş kadın ve erkeğin beraber denize girebildiği plajlara bıraktı. Bu blog yazımızda İstanbul’un plajlarını ve onların özelliklerini ele alıyoruz.

Niko Pirosmani

Niko Pirosmani

“İsimsiz bir Mısır freski, bir Afrika putu ya da bir Girit vazosu: Pirosmani’nin işleri bunların arasında sayılmalı. Onu gerçekten algılayabilmenin tek yolu bu… Bir Pirosmani görünce, insan Gürcistan’a inanç duymaya başlar.”