Terapötik Sanat: Farkındalıkla Resim

Pera Yetişkin

  • 7 Nisan 2023 / 19.00

Düşünceleri ve duyguları, kelimelerle sınırlamadan dışarıya aktarmak nasıl olurdu? İzleyeni duygu dünyasına çeken sanatçı Paula Rego’nun eserlerine yönelik rehberli turun ardından, atölyede sanat terapisi pratikleriyle düşüncelerin yarattığı duyguları keşfetmeye odaklanılıyor. Bilinç ve bilinç dışındaki düşünce, duygu ve hisleri kelimelere ihtiyaç duymadan ifade edebilmek için guaj ve akrilik boyalarla iç dünyalarını tuvale yansıtan katılımcılar, ortaya çıkan şekiller ve desenler üzerinden duygu ve düşüncelerini yorumluyor. Görseller, semboller ve iç diyalog aracılığıyla bir farkındalık alanı yaratan, duygusal sağaltımı amaçlayan uygulamalarla, katılımcılar duygu ve hislerinin rehberi olmayı öğreniyor.

İlişkili Sergi: Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi

Eğitmen: Hazal Altun
Yaş Grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 90 dakika
Atölye katılım bedeli: 150 TL
Öğrenciler için atölye katılım bedeli: 75 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr 

Hazal Altun hakkında
Uyguladığı ve eğitmeni olduğu yoga, meditasyon pratiklerinin ve sanat terapisi yöntemlerinin yardımıyla sanat ve insanlar arasında duygusal ve duyumsal bağlar kurmayı ve bilişsel iletişimi geliştirmeyi amaçlar. Galatasaray Üniversitesi İletişim Bölümü'nden mezun olduktan sonra iletişim, halkla ilişkiler ve reklam üzerine sanat ve mimari gibi yaratıcı alanlarda çalışmıştır. 2017 yılından beri Pera Müzesi ekibinde görev almaktadır.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Kuyunun Yanında

Kuyunun Yanında

Tadeusz Ajdukiewicz Doğu’yu, 1877’de, Władysław Branicki’yle birlikte çıktığı Suriye, Mısır, Türkiye ve Kırım turunda keşfetti. Bu deneyim onda derin bir etki yarattı, yaşamının sonuna kadar da Doğulu temaları kullanmayı sürdürdü. 

Mangala Oyunu

Mangala Oyunu

Doğu’ya özgü giysileri içindeki bu üç figür, egzotik bir manzara önünde nargile içip mangala oynarken görülüyor. 1739 tarihli kraliyet koleksiyonları envanterleri, bu grubun üyelerini sarayın haremağası Matthias ve iki odalık olarak tanımlıyor.

Padişahın Emriyle

Padişahın Emriyle

Resimde Żmurko bir harem odasının egzotik imgesini, parlayan kumaşlar, saçılmış mücevherlerle birlikte sunuyor, burayı “padişahın emriyle” öldürülmüş bir odalığın heykeli andıran güzel bedeni için bir dekor olarak kullanıyor.