Ruhların Derinliklerinde

11 Nisan - 7 Mayıs 2023

Pera Film, Aralık’ta Pera Müzesi’nde açılan Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi sergisi kapsamındaki Ruhların Derinliklerinde programını 11 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında izleyiciye sunuyor. 

Paula Rego'nun resimleri, insanların iç dünyasındaki karmaşık duyguları ve düşünceleri yansıtırken aynı zamanda birçok toplumsal meseleyi de ele alır. Bu programda izleyici, hakkında yapılmış belgesellerde Rego'nun sanatında sıklıkla kullanılan dramatik imgeleri keşfedip insan zihnindeki çatışmaların ve acıların yansımalarına da tanık olurken kürtaj serisine atıfta bulunan yapımlarla buluşacak.

Ruhların Derinliklerinde başlıklı programda; II. Dünya Savaşı sırasında illegal şekilde kürtaj yapan Marie-Louise Giraud'un dramatik ve etkileyici hikâyesini anlatan Bir Kadın Meselesi; Rego'nun kişisel hayatından sahneler ve röportajlarla birlikte sanatının arka planında yatan düşünceleri ve ilham kaynaklarını inceleyen belgesel Paula Rego: Masal Anlatmak; Tracey Emin, Grayson Perry ve Paula Rego’yla birlikte birçok sanatçının, üretim süreçlerini başlatan ve üretime devam etmelerini sağlayan etkenleri sorgulayan, içeriden bir yolculuğa davet eden belgesel Son Sanat Filmi; Rego’nun oğlu Nick Willing’in yönetmenliğini yaptığı, Rego'nun hayatı ve çalışmalarına samimi bir bakış getiren Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler ve 1970’lerde kendilerine Jane adını veren, güvenli kürtaj isteyen kadınlar için bir servis kuran kadınların hikâyesini anlatan Jane yer alıyor.

Bu program kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Biletler Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

11 Nisan

19.00 Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

14 Nisan

19.00 Jane

21.15 Bir Kadın Meselesi

18 Nisan

19.00 Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

25 Nisan

19.00 Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

26 Nisan

19.00 Bir Kadın Meselesi

28 Nisan

19.00 Jane

21.15 Son Sanat Filmi

2 Mayıs

19.00 Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

4 Mayıs

19.00 Paula Rego: Masal Anlatmak

7 Mayıs

13.30 Paula Rego: Masal Anlatmak

15.00 Son Sanat Filmi

Bir Kadın Meselesi

Bir Kadın Meselesi

Paula Rego: Masal Anlatmak

Paula Rego: Masal Anlatmak

Son Sanat Filmi

Son Sanat Filmi

Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

Jane

Jane

Paula Rego

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Paula Rego

İzlenimcilik ile Oryantalizm Arasında

İzlenimcilik ile Oryantalizm Arasında

On dokuzuncu yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz. 

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Büyük K’nın serüveni

Büyük K’nın serüveni

16 Kasım 2018 tarihinde Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu, Uluslararası Birimler Sistemi’ni (SI) gözden geçirmek amacıyla 26.’sı düzenlenen Ağırlık ve Ölçüler Konferansı’nda bir araya geldi. Konferansın sonuncunda, 60 üye ülkenin oylamasıyla 7 temel ölçü biriminin 4’ünün tanımı değişti. Kütle birimi olan kilogram da bunlardan bir tanesi. Sürecin temel noktalarını açıklamadan önce kilogramı ve tarihini yakından tanıyalım.