Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

  • 11 Nisan 2023 / 19.00
  • 18 Nisan 2023 / 19.00
  • 25 Nisan 2023 / 19.00
  • 2 Mayıs 2023 / 19.00

Yönetmen: Nick Willing
Katılımcılar: Paula Rego, Nick Willing, John McEwen, Victoria Willing, Victor Willing, Lila Nunes
İngiltere, 2017, 92', HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Paula Rego'nun yaşamına ve eserlerine, oğlu Nick Willing'in yönettiği eşsiz bir bakış. Mahremiyetine düşkünlüğü ve ketumluğuyla tanınan Rego ilk kez içini döküyor; faşizmle, kadın düşmanı bir sanat dünyasıyla ve manik depresyonla mücadele ettiği benzersiz hayatına dair sırlar ve hikâyelerle oğlunu şaşırtıyor.

Babasının kadınlar için iyi olmadığını söylediği Portekiz'de doğan Rego, Londra'ya yerleşmeden önce güçlü resimlerini diktatörlüğe karşı bir silah olarak kullandı ve kürtaj hakları gibi kadın sorunlarını hedef almaya devam etti. Ancak her şeyden önce, resimleri kişisel trajediler ve garip gerçeklerden oluşan samimi bir dünyaya şifreli bir bakış niteliğindedir.

Nick Willing, ev videoları ve aile fotoğraflarından oluşan dev bir arşivi, 60 yıla yayılan röportajlar ve Rego'nun atölyesinde çalışırken yaptığı derinlemesine çalışmalarla birleştiriyor. Ortaya, mirası yıllara meydan okuyacak bir sanatçının pastel, karakalem ve yağlıboya ile grafiksel olarak resmedilmiş güçlü bir kişisel portresi çıkıyor.

Ruhların Derinliklerinde

Bir Kadın Meselesi

Ruhların Derinliklerinde

Paula Rego: Masal Anlatmak

Ruhların Derinliklerinde

Son Sanat Filmi

Ruhların Derinliklerinde

Paula Rego: Sırlar ve Hikâyeler

Ruhların Derinliklerinde

Jane

Rineke Dijkstra Bana Bak!

Rineke Dijkstra Bana Bak!

“Portre insanlık durumunun dışından ve de içinden bahseder, bir kişinin fiziği kadar psikolojisini de yansıtır –ya da yansıtmalıdır.”

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Pera Film, Cadılar Bayramı yaklaşırken takipçileri için bir izleme listesi paylaşıyor! Listede, kült filmlerden yakın dönem sinema örneklerine, türler arası gezinen tuhaflıklarla dolu 10 film yer alıyor.