Düşler Karnavalı

7 Ocak - 26 Şubat 2023

Pera Öğrenme, 7 Ocak - 26 Şubat 2023 tarihleri arasında, Düşler Karnavalı programı kapsamında, 4-17 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik çevrimiçi ve yüz yüze atölyeler düzenliyor. 

Paula Rego:Hikâyelerin Hikâyesi sergisi kapsamındaki atölyelerde katılımcılar geleneksel masalları günümüze uyarlıyor, duygu ve düşüncelerin sanatsal ifade aracı olan resimli hikâyeler tasarlıyorlar; sanatçının paletinde ve eserlerinde sıklıkla tekrarlayan renkler ve temalardan ilhamla ise maske, çiçek, diorama gibi üç boyutlu tasarımlar yaratıyorlar.

Katılımcılar atölye çalışmalarında hikâye anlatıcılığı, eskiz, resimde kompozisyon, sürrealizm, büyülü gerçekçilik, soyut/figüratif sanat gibi kavramları Paula Rego’nun eserleri ve sanatsal pratiği üzerinden öğreniyor.

Çevrimiçi atölyeler için; 4-6 yaş grubuna yönelik atölyelere katılımcıların bir yetişkin ile katılması rica olunur.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir.

7 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

14 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

21 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

28 Ocak

10.30 Diorama Atölyesi

4 Şubat

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

11 Şubat

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

İlişkili Sergiler

Paula Rego

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Paula Rego

Kurum Kurum Galatasaray | Besim F. Dellaloğlu

Kurum Kurum Galatasaray | Besim F. Dellaloğlu

İstanbul tek bir şehir midir? Paris’in üniversitelerinin numaralandırılması gibi bir gün İstanbul da birkaç parçaya bölünüp numaralandırılır mı? Bunlar çok zor sorular! 

Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar

Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar

Portreler, kaçınılmaz olarak toplumsal tanınmaya ve ideolojik değişikliklere tabidir. Bu alanda yer alan eserler, toplumsal cinsiyet ve ırka ilişkin kültürel uzlaşımların yanı sıra film yıldızlarının imajlarında işleyişte olan estetik stratejileri sorguluyor. 

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli <br> Doğu Yücel

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli
Doğu Yücel

Benden beklemiyordu bunu. Ben de o gün o anda evlilik kararı alacağımızı beklemiyordum. Birden bire ama tamamen de günümüze uygun olup bitti her şey. Evlilik fikri aynı anda aklımızdan geçmiş, aynı anda gülümsemiş, aynı anda gözümüzü kapatıp aynı anda gözümüzü açmıştık.