Düşler Karnavalı

7 Ocak - 26 Şubat 2023

Pera Öğrenme, 7 Ocak - 26 Şubat 2023 tarihleri arasında, Düşler Karnavalı programı kapsamında, 4-17 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik çevrimiçi ve yüz yüze atölyeler düzenliyor. 

Paula Rego:Hikâyelerin Hikâyesi sergisi kapsamındaki atölyelerde katılımcılar geleneksel masalları günümüze uyarlıyor, duygu ve düşüncelerin sanatsal ifade aracı olan resimli hikâyeler tasarlıyorlar; sanatçının paletinde ve eserlerinde sıklıkla tekrarlayan renkler ve temalardan ilhamla ise maske, çiçek, diorama gibi üç boyutlu tasarımlar yaratıyorlar.

Katılımcılar atölye çalışmalarında hikâye anlatıcılığı, eskiz, resimde kompozisyon, sürrealizm, büyülü gerçekçilik, soyut/figüratif sanat gibi kavramları Paula Rego’nun eserleri ve sanatsal pratiği üzerinden öğreniyor.

Çevrimiçi atölyeler için; 4-6 yaş grubuna yönelik atölyelere katılımcıların bir yetişkin ile katılması rica olunur.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir.

7 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

14 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

21 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

28 Ocak

10.30 Diorama Atölyesi

4 Şubat

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

11 Şubat

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

İlişkili Sergiler

Paula Rego

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Paula Rego

Tigran Mansurian ile bir söyleşi - Nairi Galstanian

Tigran Mansurian ile bir söyleşi - Nairi Galstanian

 Dünya çapında yankı bulan film üzerine Andrey Tarkovski, Parajanov’u “bir dahi” olarak nitelendirirken Michelangelo Antonioni ise “çarpıcı, mükemmel bir güzellik” olarak tanımladığı filme ilişkin, “Bana kalırsa Parajanov, dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri” değerlendirmesinde bulundu. Filmin müziklerini besteleyen ve bu vesileyle yeni, müzikal bir dil icat eden Ermeni besteci Tigran Mansurian ise, Sayat-Nova’yı “evrensel bir öneme sahip, olağanüstü bir olay” olarak tanımladı.

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans tıp sanatı, Hippokrates ve Galen tarafından aktarılmış olan Grek-Roma tıbbı ile Bergamalı Oribasius, Diyarbakırlı Aetios, Aydınlı Aleksandros ve Aeginalı Paulos gibi hekimler tarafından sunulan yeni kavramlara dayandırılmıştır.

Gerçekler Acıtır!   Küratör Anlatıyor: Günümüz İmgeleri

Gerçekler Acıtır! Küratör Anlatıyor: Günümüz İmgeleri

Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin eserlerinin önemli bir bölümü sosyo-politik, ekonomik ve kültürel çağdaş gerçeklerin çoğunlukla acı verici yönleriyle uğraşıyor, bu konuda bir farkındalık yaratıyor, bize sesleniyor, bizi uyarıyor, tartışma yaratıp bize yeni yorumlar sunuyor.