Düşler Karnavalı

7 Ocak - 26 Şubat 2023

Pera Öğrenme, 7 Ocak - 26 Şubat 2023 tarihleri arasında, Düşler Karnavalı programı kapsamında, 4-17 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik çevrimiçi ve yüz yüze atölyeler düzenliyor. 

Paula Rego:Hikâyelerin Hikâyesi sergisi kapsamındaki atölyelerde katılımcılar geleneksel masalları günümüze uyarlıyor, duygu ve düşüncelerin sanatsal ifade aracı olan resimli hikâyeler tasarlıyorlar; sanatçının paletinde ve eserlerinde sıklıkla tekrarlayan renkler ve temalardan ilhamla ise maske, çiçek, diorama gibi üç boyutlu tasarımlar yaratıyorlar.

Katılımcılar atölye çalışmalarında hikâye anlatıcılığı, eskiz, resimde kompozisyon, sürrealizm, büyülü gerçekçilik, soyut/figüratif sanat gibi kavramları Paula Rego’nun eserleri ve sanatsal pratiği üzerinden öğreniyor.

Çevrimiçi atölyeler için; 4-6 yaş grubuna yönelik atölyelere katılımcıların bir yetişkin ile katılması rica olunur.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir.

7 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

14 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

21 Ocak

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Resimli Hikâye Anlatımı

28 Ocak

10.30 Diorama Atölyesi

13.00 Zamane Masalları

4 Şubat

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

11 Şubat

10.30 Paula Rego’nun Çiçekleri

13.00 Maskeli Balo

18 Şubat

10.30 Resimli Hikâye Anlatımı

13.00 Maskeli Balo

25 Şubat

10.30 Diorama Atölyesi

13.00 Zamane Masalları

İlişkili Sergiler

Paula Rego

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Paula Rego

Dede, Baba, Oğul <br> Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Dede, Baba, Oğul
Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi sergisi kapsamında Çağlayan Çevik kurmaca bir yazı dizisi kaleme aldı. Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası adlı seride Çevik, Muray’ın çarpıcı fotoğraflarından yola çıkarak fotoğraftaki insanların dünyasını birer öykü ile anlatıyor.

Yılan Başı

Yılan Başı

Yunan tanrısı Apollo ve oğlu Asklepios tıp ve şifa âleminin yöneticisiydi. Apollo aynı zamanda ışık ve güneşin tanrısıydı, onun güneşi simgelemesi ve tıpla ilişkisi daha sonra Hekim İsa ve dirilişle bağlantılanacaktı. 

Gerçekler Acıtır!   Küratör Anlatıyor: Günümüz İmgeleri

Gerçekler Acıtır! Küratör Anlatıyor: Günümüz İmgeleri

Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin eserlerinin önemli bir bölümü sosyo-politik, ekonomik ve kültürel çağdaş gerçeklerin çoğunlukla acı verici yönleriyle uğraşıyor, bu konuda bir farkındalık yaratıyor, bize sesleniyor, bizi uyarıyor, tartışma yaratıp bize yeni yorumlar sunuyor.