Pera Öğrenme’den Anneler Gününe Özel “Dergi Sayfalarıyla Dokuma” Atölyesi

30 Nisan 2022

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, Anneler Günü’nü eğlenceli bir atölyeyle kutluyor. Ve Şimdi İyi Haberler sergisinden ilhamla hazırlanan “Dergi Sayfalarıyla Dokuma” atölyesine çocuklar ve ebeveynleri birlikte katılacak. Kâğıt dokuma tekniğiyle dergi sayfalarından rengarenk altlıkların tasarlanacağı etkinlik 8 Mayıs Pazar günü Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleşecek.

Pera Öğrenme,Anneler Günü’nü  7-12 yaş grubu çocuklar ve ebeveynlerine yönelik çevrimiçi sergi turu ve atölyeyle kutluyor. “Dergi Sayfalarıyla Dokuma” başlıklı atölye müzenin güncel sergisi Ve Şimdi İyi Haberler’den yola çıkarak tasarlandı.

Aile boyu sanat keyfi
Basın sanatını odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisini çevrimiçi ortamda rehber eşliğinde gezen katılımcılar, Fransız heykeltıraş César Baldaccini’nin ezilmiş, geri dönüştürülmüş malzeme ve nesnelerden ürettiği eseri yakından inceleme fırsatı buluyor. Katılımcılar daha sonrakâğıt dokuma tekniğiyle dergi sayfaları, makas ve yapıştırıcı kullanarak, üzerine bardak, mum, tabak gibi farklı nesnelerin konulabileceği çok amaçlı altlıklar tasarlıyor. Atölyede öğrendikleri yeni teknikle el becerilerini, motor kabiliyetlerini ve hayal güçlerini geliştiren çocuklar, bu özel günde ebeveynleriyle birlikte üretmenin keyfini yaşıyor. 

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir. Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir. Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Pera Müzesi Öğrenme Programları Hakkında
Pera Müzesi’nde öğrenme, çocuklar, gençler ve yetişkinleri sanatla buluşturmak, bir müze bilinci oluşturmak, sanatı ulaşılabilir kılmak ve izleyiciyle sergilenen eserler arasında iletişim kurmak amacıyla yapılan çalışmaları kapsıyor. Yorum ve yaratıcılığa dayanan bu etkinliklerde, eserler üzerinde değerlendirmeler yapılırken yaratıcılık da destekleniyor. Atölyede uygulamalı çalışmalarla pekiştirilen öğrenme programı, müzeyi sosyal hayatın bir parçası kılmayı da amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan “Pera Öğrenme” programları, koleksiyon sergilerinin yanı sıra, süreli sergiler için de, farklı yaş gruplarına ve engellilere hazırlanan birbirinden renkli ve yaratıcı etkinlikleriyle yıl boyunca sürdürülüyor.