Ve Şimdi İyi Haberler

Nobel Koleksiyonu'ndan Eserler

13 Nisan - 7 Ağustos 2022

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor. Christoph Doswald’ın küratörlüğünde gerçekleşen sergi, yalnızca modern sanat tarihinin hatlarını izlemekle kalmıyor son 150 yılın, bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini ele alan bir çalışma alanı niteliği de taşıyor. Resim, fotoğraf, kolaj, desen, yerleştirme, video gibi farklı ifade araçlarıyla 164 sanatçının 300’e yakın eserinin yer aldığı sergi, modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izlemeye olanak sağlıyor.

Düşünsel bir başlangıç noktası olarak gazeteden yola çıkan Ve Şimdi İyi Haberler, metin ve haber ilişkisine, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğine ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisine odaklanıyor. II. Dünya Savaşı sonrası barış hareketi, medya endüstrilerinin tüketim kültürüyle ilişkisi, küreselleşmeyle birlikte sanatta öne çıkan eleştirel medya söylemi gibi önemli dönüm noktalarına işaret ediyor. Sergi, toplumsal cinsiyet, din, etnik köken gibi kavramların sanat ve medyadaki dönüşümünü ve sosyal medya toplumunun gelişimini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. 

Eser Künyeleri

Dennis Hopper, Harlem (Daily News), 1962
Kâğıt üzerine gümüş jelatin baskı, 12/15

Allen Ruppersberg, Gelecek Bir Duvar Resmi İçin Notlar (Agnes Martin), 2020
Kâğıt üzerine kolaj (kağıt, boya
58,4 x 76,2 cm


Trevor Guthrie
, Fox Haber (Amigo Savaşı), 2007
Kâğıt üzerine karakalem
110 x 100 cm

Superflex
, Kopyalıyorum Öyleyse Varım, 2011
Aluminyum üzerine kâğıt (poster) üzerine matbaa baskı
60 x 65 cm

Saša Tkačenko, It’s Not Right But It’s Okay, 2021
Kâğıt üzerine inkjet baskı, cam, aluminyum, 1/5
81 x 38 x 4 cm

Charlie White
, Genç İdol #1 (Kız Çalışmaları’ndan), 2008
Kâğıt üzerine c-print, 1/3
45,5 x 36,5 cm


Eric Bachmann
Bahnhofplatz, Zürih 1966
Kâğıt üzerine lambda baskı, 1/6 (baskı 2015)
34 x 52 cm

3 Boyutlu Gezin!

Ve Şimdi İyi Haberler

Ve Şimdi İyi Haberler

Sergiye eşlik eden yayında koleksiyoner Annette ve Peter Nobel’in “Sergi Üzerine Notlar” yazısı Friedrich Dürrenmatt’ın ironik bir dille kaleme aldığı kısa metnine de yer veriyor. 

Ve Şimdi İyi Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler Sergi Turu

Ve Şimdi İyi Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler Sergi Turu

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması <br> Evren Savcı & Osman Erden

Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması
Evren Savcı & Osman Erden

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergi etkinlikleri Haziran ayında başlıyor. Düşünsel bir başlangıç noktası olarak gazeteden yola çıkan sergi, metin ve haber ilişkisine, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğine ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisine odaklanıyor. 

Rastlantısal İfadeler

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 9 Mayıs – 7 Ağustos 2022 tarihleri arasında Ve Şimdi İyi Haberler adlı sergiye paralel “Rastlantısal İfadeler” isimli program kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik eğlenceli ve öğretici çevrimiçi atölyeler ve turlar düzenliyor.

Yaratıcı Drama ile Kat Kat Haberler

Pera Müzesi Öğrenme Programları ve Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, 24 Nisan 2022 tarihinde çevrimiçi yaratıcı drama atölyeleriyle kutluyoruz. Pera Müzesi’ni çevrimiçi ortamda keşfediyor, çocukların yaratıcı drama yöntemiyle doğaçlama yeteneklerine odaklanıyoruz.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
Doğaçlama Hareket: Funflows

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında doğaçlama hareket atölyesi düzenliyor.

Pera Müzesi’nde Bir Gece

Pera Müzesi’nde Bir Gece

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

Stefan Hablützel Bana Bak!

Stefan Hablützel Bana Bak!

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Stefan Hablützel ve eseri “1962 – 1929” hakkında.

Stefan Habl&uuml;tzel

Gece Yarısı Hikâyeleri: Ruh <br> Aşkın Güngör

Gece Yarısı Hikâyeleri: Ruh
Aşkın Güngör

En çok çocukları öldürmekten haz duyuyorum. Etleri kesilip göğüs kafesleri kırılırken hep aynı şekilde bağırıyorlar: “ANNE!BABA! ANNEEEE! BABAAAA!”