Gökyüzünden İyi Haberler

19 Temmuz 2022

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisinden ilhamla, serginin bölümlerinden yola çıkan burç yorumları hazırladık. Gök cisimlerinin hareketlerinin insanlar üzerindeki etkilerinden esinlenen popüler astroloji dilini kullanarak kurgusal gelecek tahminlerinde bulunan yorumlar, güne dair iyi haberler alma arzusuyla gazetelerde okuduğumuz astroloji köşelerinden ilham alıyor ve sergideki eserlere göndermede bulunuyor. 

Koç

İyi haberler alacağınız bir döneme giriyorsunuz sevgili koçlar. Karşınıza üzerinde “burada görülecek hiçbir şey yok” yazan bir tuval de çıksa, siz bakmaya devam edin. Unutmayın ki, iyi haberler en beklenmedik yerlerden gelebilir.

 

Boğa

Edebi yanınızın kuvvetlendiği bir dönem sizleri bekliyor sevgili boğalar. Bu dönemde sözcükleri ustalıkla kullanarak olayları lehinize çevirmeyi başarabilirsiniz. Jorge Mendez Blake’in eserinde yer verdiği cümleye katılmanız kaçınılmaz: “Edebiyatı savunacağımı beyan ederim.”

 

İkizler

İçinizdeki coşkunun fotoğraflara yansıyacağı günler önünüzde sevgili ikizler. İster parkta oturmuş gazete okuyan bir kadın, ister metronun kalabalığına karışmış bir erkek, ister atölyesinde heykel yapan bir Alberto Giacometti, ister koltuğa uzanmış bir Andy Warhol olun, poz verirken gülümsemeyi unutmayın. 

 

Yengeç

Sizleri belirsizliklerle başa çıkmayı öğreneceğiniz verimli bir dönem bekliyor sevgili yengeçler. Bu süreçte okuduğunuz gazetelerden, dergilerden topladığınız metin ve görselleri bir araya getirerek oluşturacağınız kolajlar, rotanızı çizmekte size yardımcı olabilir. 

 

Aslan

Önünüzde çabalarınızın sonuç vereceği bir dönem var sevgili aslanlar. Devrim niteliğinde değişimler yaşayabilirsiniz. Çaba göstermeyi asla bırakmayın; zira ünlü mimar Le Corbusier bile, bir gazete sayfasının üzerine çizim yaparken, günün birinde bu sayfanın bir müzede sergileneceğinden habersizdi. 

 

Başak 

Oldukça özgür hissedeceğiniz günler sizi bekliyor sevgili başaklar. Bazen Kazablanka filminde Humphrey Bogart’ın canlandırdığı Rick karakteri gibi kararsızlığa düşseniz bile, özgür iradenizle hareket ettiğiniz sürece doğru seçimleri yapabilirsiniz.

 

Terazi

Zıt kutuplar arasında bir denge bulmak sizin işiniz sevgili teraziler. Önümüzdeki dönemde de doğru denklemleri kuracağınızdan hiç şüphe yok. Joseph Beuys’un “Sanat = Sermaye” yazdığı karatahtaya, siz olsanız ne yazardınız?

 

Akrep

Bilgi kirliliğinden şikâyet ettiğiniz bir dönemden geçiyorsunuz sevgili akrepler. Bu dönemde gözünüzü dört açarak hareket etmeniz lehinize olacak. Hakikatin kolajı bir savaş gazisinin fotoğraflarını bir moda çekimiyle bir arada sunsa da, doğru kaynakları takip ettiğiniz sürece doğru habere erişebilirsiniz.  

 

Yay

Yıldızınızın parladığı bir döneme giriyorsunuz sevgili yaylar. Çevrenizi etkilemekte hiç zorlanmayacaksınız. Ünlü bir dergiye kapak olabilir, gücünüzü toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak için kullanmak isteyebilirsiniz. 

 

Oğlak

İletişim araçlarının tüm olanaklarından faydalanacağınız günler sizi bekliyor sevgili oğlaklar. Tanıdıklarınızla yakın bir iletişimde olacağınız bu dönemde uzaklardaki sevdiklerinizle yeniden yakınlaşabilirsiniz. Unutmayın ki dünya küresel bir köy ve mesaj mecranın kendisidir. 

 

Kova

Dijital mecralarda oldukça hareketli bir döneme giriyorsunuz sevgili kovalar. Bu süreçte geleneksel yayınlara ilginizi kaybederken, dijital mecraların sonsuz imkânlarını keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Çarpıtılmış gerçeklere aldanmadan doğru bilginin peşinden koşmayı unutmayın. 

 

Balık

Sosyal medyada iyi görünmekte üstünüze yok sevgili balıklar. Bugünlerde kişisel dünyanızı kitlelerle paylaşma imkânı sağlayan sosyal medya paylaşımlarınızla sayısız beğeni toplayabilir, Whitney Houston’ın “It’s Not Right But It’s Okay” şarkısını tekrar tekrar dinlemekten keyif alabilirsiniz. 

Barbara Kruger’ın İktidar, Kapitalizm,  Kimlik ve Toplumsal Cinsiyete Odaklanan Pratiği Üzerine

Barbara Kruger’ın İktidar, Kapitalizm, Kimlik ve Toplumsal Cinsiyete Odaklanan Pratiği Üzerine

Nobel Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan Ve Şimdi İyi Haberler sergisinde iki çarpıcı yapıtıyla yer alan sanatçı Barbara Kruger’ın yaşamı ve yapıtlarına yakından bakıyoruz.

Kopyalıyorum Öyleyse Varım

Kopyalıyorum Öyleyse Varım

Yeni toplumsal ve ekonomik sistemler için alternatif modeller öneren SUPERFLEX’in işleri, enerji sistemleri, içecekler, heykeller, kopyalar, hipnoz seansları, altyapılar, resimler, fidanlıklar, sözleşmeler ya da tasarlanmış kamusal alanlar olarak karşınıza çıkabilir.

Tanışmadık Ama O Bizi Biliyor: “Büyük Veri”

Tanışmadık Ama O Bizi Biliyor: “Büyük Veri”

Pera Müzesi Blog, N’olmuş? işbirliğiyle hazırlanan yazı dizisi devam ediyor. Kendilerini; “Bilindik N’olmuş? sorusunu her gün yeniden soruyor, karşımıza çıkan sayısız beklenmedik cevabı sizlerle paylaşıyoruz.