“Ve Taş Kendi Ağırlığınca Düştü” Konuşmaları Sürüyor: Antik Çağ Pazarlarında Sohbet

7 Aralık 2022

Pera Müzesi’nin Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisi kapsamında düzenlediği “Ve Taş Kendi Ağırlığınca Düştü” konuşma serisinde bu kez Antik Çağ’da günlük alışverişin gerçekleştiği pazar yerleri ele alınıyor. Prof. Dr. Oğuz Tekin’in “Antik Çağ Pazarlarında Sohbet” başlıklı konuşması 13 Aralık’ta Pera Müzesi Youtube kanalından canlı izlenebilir.

Kısa süre önceSuna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yeni bir seçkiyi sergilemeye başlayan Pera Müzesi, sergide yer alan eserlerden yola çıkarak hazırladığı söyleşi dizisine devam ediyor. 13 Aralık tarihinde Pera Müzesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak sohbetin konuşmacısı Prof. Dr. Oğuz Tekin olacak. Prof. Tekin, sohbette Klasik ve Helenistik Çağlar ile Roma İmparatorluğu döneminde, Anadolu'daki şehir-devletlerinde ticaretin veya günlük alışverişin yapıldığı pazar yerleri üzerine konuşacak. Bu pazar yerlerindeki mallar, kullanılan teraziler, ağırlıklar ve sikkeleri ele alacak. Antik Çağ pazarları hakkında merak edilen sorulara yanıt aranacak olan söyleşi, koleksiyon sorumlusu Yavuz Selim Güler moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Ağırlık ve Ölçü Sanatısergisi, ağırlık ve ölçü aletleri etrafında şekillenen ekonomiyi, kültürü, toplumsal güven dinamiklerini ve birimlerin standartlaşması yolculuğunu; uygarlıkların, tanrıların, tüccarların, usta ve çırakların gözünden keşfetmeyi amaçlıyor. Homeros’un İlyada Destanı’ndaki dizeden esinlenen “Ve Taş Kendi Ağırlığınca Düştü” başlıklı konuşma serisi ise, serginin kapsadığı dönemler olan Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hititler, Helenistik Dönem, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerindeki alışveriş, ticaret, ağırlık ve ölçü sistemlerine ışık tutuyor.

“Ve Taş Kendi Ağırlığınca Düştü” konuşmalarının önceki bölümlerinde Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, kazı başkanlığını yürüttüğü Kültepe’de ticaret ve ağırlık ölçme sistemi; Prof. Dr. İlknur Taş, Hititlerde ölçü ve ölçümleme; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu Sorumlusu Yavuz Selim Güler Anadolu’da Romalı tüccarlar ve bankerler üzerine bilgiler aktardı. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Bizans araştırmaları alanındaki bilimsel danışmanı Brigitte Pitarakis’in konuşmacı olarak yer aldığı dördüncü bölümde ise Bizans’ta para ile ağırlık ölçüsü arasındaki ilişkiler ele alındı.

“Antik Çağ Pazarlarında Sohbet” başlıklı konuşması, 13 Aralık Salı günü saat 18.00’de Pera Müzesi Youtube kanalından canlı izlenebilir.

 

Prof. Dr. Oğuz Tekin Hakkında
Oğuz Tekin, 2017 yılından bu yana Koç Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Aynı zamanda Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırmaları Merkezi direktörlüğünü yürütmekte olan Tekin, Sylloge Nummorum Graecorum Turkey ve Corpus Ponderum Antiquorum et Islamicorum projelerinin yöneticiliğini de yapıyor.

Yavuz Selim Güler Hakkında
Yavuz Selim Güler, Koç Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrenimi gördü. 2018-2020 yılları arasında Eski Yunanca, Latince ve Eskiçağ Tarihi derslerinin asistanlığını yaptı. 2020 yılında “Provincia Asia Eyaleti’nde Romalı Tüccarlar ve Bankerler” üzerine yüksek tez çalışmasını tamamladı. Bir süre müze eğitimi alanında çalıştıktan sonra, 2021 yılından bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu Sorumlusu olarak çalışmalarına devam ediyor.