Covent Garden’da Osmanlı Elçisi ve Fransız Buldog

29 Temmuz 2015

Covent Garden’da Osmanlı Elçisi ve Fransız Buldog, Benoît Hamet, Temmuz 2015, Kâğıt üzerine teknik kalem, 21,6 x 33,9 cm.

Covent Garden’da Osmanlı Elçisi ve Fransız Buldog, Benoît Hamet, Temmuz 2015, Kâğıt üzerine teknik kalem, 21,6 x 33,9 cm.

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.
Elçi ve maiyeti, 1793 yılında Avusturya, Almanya, Belçika üzerinden deniz yoluyla İngiltere’ye varır. Deli Kral III. George’un tahtta olduğu dönemde elçilik yapan Yusuf Agah’ın peşinde, iki farklı kültürün kaynaştığı resmi etkinliklerde olabilecekleri hayal ediyoruz. 
Bu ay Hamet çiziminde, Yusuf Agah Efendi’nin, 1793 yılbaşında Covent Garden Tiyatrosu’nu ziyareti sırasında başına gelen gerçek bir olaya odaklanıyor. Elçi ve maiyeti Noel’e özel yeni pandomim gösterisi Harlequin Faustus’u keyifle izlerken gösteri, “iki şilinlik ucuz balkon”dan birinin sahneye canlı köpek fırlatmasıyla sona erer. Hamet burada, oyuncu bir üslupla köpeği bir Fransız buldogu olarak tasvir etmiş.

Ortadaki kraliyet locasında Yusuf Agah ve maiyetinin iki tarafında William Pitt ve en sevdiği porto şarabı, prensler, Kraliçe ve kafasında kağıttan gemisiyle (“Rule, Brittania!”) Deli Kral’ı görüyoruz. Gürültücü izleyiciler arasında bakalım başka kimleri bulabileceksiniz?

Benoît Hamet, 1984 yılında Fransa’da doğdu. İllüstrasyon ve Çizgi Roman üzerine Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Angoulême Sanat Okulu ve Poitier’s Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek Lisans eğitiminin bir yılını Erasmus bursu ile gittiği Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’nde sürdürdü. Mezuniyetinin ardından Angoulême’de çalışmalarına devam etti ve çeşitli Fransız yayınevleri için illüstrasyonlar yaptı. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Bir Elçinin Seyahati

Bir Elçinin Seyahati

Hikâye 1709 yılında İsveç Kralı Demirbaş Şarl’ın ( XII. Karl) Rus Çarı Petro’dan kaçarken Osmanlı’ya sığınması ile başlıyor. İsveç Osmanlı’ya borçlanıyor, bu sırada Osmanlı stratejik bir değişiklik yapıyor ve artık Avrupa’ya elçi yollamaya başlıyor… Tarihi metin ve sefaretnamelerden yola çıkarak Oryantalist Resim Koleksiyonu yöneticimiz Barış Kıbrıs kaleme aldı.

Kozbekçi Mustafa Ağa

Kozbekçi Mustafa Ağa

1709’da Rus Çarı Petro’ya yenildikten sonra Osmanlı’ya sığınan Demirbaş Şarl (XII. Karl) 5 yıl boyunca maiyetiyle birlikte Bender’de kalmış, tüm masrafları Osmanlı tarafından karşılanmış, kendisine maaş bağlanmış ve borç para verilmiştir.

Venedik balyosunun Topkapı Sarayı’na kabulü

Venedik balyosunun Topkapı Sarayı’na kabulü

1699’dan 1737’deki ölümüne kadar İstanbul’da yaşayan Valenciennes’li ressam Jean-Baptiste Vanmour’un eserleri arasında Avrupalı elçilerin kabul törenlerini betimleyen seriler özel bir yere sahiptir.