Küçük Sarı Daire ile müzede keşifler!

23 Eylül 2022

Pera Öğrenme programları kapsamında yayınlanan, Tania Bahar'ın kaleme aldığı ve Marina Rico'nun resimlediği hikâye kitabı Küçük Sarı Daire, çocuklarla yetişkinlerin birlikte keşfedecekleri ve paylaşacakları farklı bir öğrenme deneyimi sunuyor.

Bir resmin içinde yaşayan Küçük Sarı Daire’nin tek dileği, fark edilmektir. Günlerden bir gün, Dora adlı küçük bir kız müze ziyaretinde onu keşfeder ve böylece Küçük Sarı Daire’nin hikâyesi başlar.

Küçük Sarı Daire yolculuğuna önce İspanya’da başladı. Proje, Valencia Üniversitesi ve Centre del Carme Cultura Contemporánea’nın düzenlediği PERMEA (Sanat Yoluyla Arabuluculuk ve Eğitim) yüksek lisans programı kapsamında bitirme tezi olarak hazırlandı ve ilk deneyimi 16-31 Ekim 2021 tarihlerinde Bombas Gens Centre d’Art, Valencia’da yaklaşık 50 ailenin katılımıyla gerçekleşti.

 

Çıkış noktası her yaştan çocuklu ailelere farklı bir müze ziyaret olanağı sağlamak, keşfetmeye yönelik bir öğrenme aracı sunmak olan proje, geleneksel müze ziyaret biçimleriyle oynayarak sergi içeriğinden ve mekânından bağımsız, yaratıcı bir deneyim öneriyor. Herhangi bir uzman veya eğitmen yönlendirmesinden bağımsız, ailelerin kendi başlarına, kendi hızlarında ve kendi dinamikleriyle deneyimleyeceği bir ziyaret olanağı veriyor

Hikâye, bizlere bilgiye ulaşmanın tek yolunun metinlerden değil, hayal gücünden ve bakış açılarından da geçtiğini hatırlatıyor ve müzeyi değişik şekillerde keşfetmenin kapılarını aralıyor.

Küçük Sarı Daire müzeden yola çıkan bir keşfetme hikâyesi fakat pek çok mekâna uyarlanabilecek ve çocuklu ailelerin değişik amaçlarla kullanabileceği bir oyun önerisi de aynı zamanda.

Peki siz hiç etrafınıza bakıp görülmeyi bekleyen şeyler keşfettiniz mi?

Siz de Küçük Sarı Daire ile Dora’nın eğlenceli buluşmasına katılabilir ve kitabın arkasındaki şablondan kendi dürbünlerinizi yapabilirsiniz. Ya da yaratıcılığınızı kullanarak etrafınıza farklı bakmanın yollarını bulabilirsiniz. Size birkaç fikir; tersten bakmak, hızlı yürümek ya da çooooook yavaş yürümek...

Ama eminiz ki sizlerin daha yaratıcı fikirleri vardır 😊

Kim bilir bizim ezbere biliyoruz dediğimiz müzenin içinden farkında olmadığımız neler keşfedeceksiniz!

Keşiflerinizi ve hikâyelerinizi heyecanla bekliyoruz, sosyal medyada Pera Müzesi’ni etiketlemeyi unutmayın!

 

Yazar: Tania Bahar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

1962’de fluxus hareketinin önde gelen üyelerinden Philip Corner, Piano Activities (Piyano Etkinlikleri) başlıklı bir performans sırasında yaptıklarıyla ciddi müzik çevrelerinde büyük olay yaratmıştı.