Mark Požlep

15 Ocak 2017

Mark Požlep

Mark Požlep, Cennetten de Gari̇p, 2014-2016, Vi̇deo ve Yerleşti̇rme (Lp-vi̇ni̇l plak resi̇m di̇ski̇, sanatçı ki̇tabı, poster ve ahşap stant) 08’23”

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1981, Slovenya doğumlu Mark Požlep’in sergideki “Cennetten de Garip” adlı eserini ele alıyoruz. Sanatçı bu eser kapsamında müzemizde bir de performans gerçekleştirmişti.
YouTube kanalımızda sanatçı ile yaptığımız röportajı izlemek için tıklayın!

Cennetten de Garip projesi, gerçek toplumsal çevrede yapılmış aynı adlı bir performansa dayanmaktadır. Proje, eski Yugoslavya’nın altı ülkesinde, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan’da bulunan huzurevlerinde verilen yedi günlük bir konser turnesi olarak gerçekleştirilmiştir. Repertuvar 1950 ve 60’larda Yugoslav popüler müziğine damgasını vurmuş yedi şarkıdan oluşmuştur.

Mark Požlep

Seyirciler yaşları itibariyle şarkılarla ve sosyalist Yugoslavya’yla kurdukları bağa göre seçilmiştir. Proje, bir zamanlar kardeşlik ve birliği temsil eden ama şimdi savaşla belirlenmiş altı farklı cumhuriyete bölünmüş olan insan ve devlet döngüsünü göstermek, ona girmek ve onunla yüzleşmek amacı taşımaktadır. Bu kuşak birçok ulusun yükselişine ve tek bir devlet çatısı altında birleşmesine ve aynı zamanda birliğin çözülüşüne de tanık olmuştur.

Sanatçının deyişiyle Cennetten de Garip “Yugoslavya hakkında bir öykü değildir. Bu eser insanlığa dair bir öyküdür—insan ve onun değişime duyduğu ebedi arzuya, inanılmaz inşa etme ve yıkma kapasitesine, aşk ve nefrete, doğuma, yaşama ve ölüme dair bir öykü.”

Rüzgârın Başrolde Olduğu Dokuz İlham Verici Sanat Eseri

Rüzgârın Başrolde Olduğu Dokuz İlham Verici Sanat Eseri

Pera Müzesi Blog, N’olmuş? işbirliğiyle hazırlanan yazı dizisi devam ediyor. Kendilerini; “Bilindik N’olmuş? sorusunu her gün yeniden soruyor, karşımıza çıkan sayısız beklenmedik cevabı sizlerle paylaşıyoruz. 

Semboller

Semboller

Ali Akay ve Alenka Gregorič küratörlüğünde gerçekleşen Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergimizde, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’dan çağdaş sanatçıları ağırlıyoruz.

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi? “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz.