Aidiyet ve Yoldaşlık

Söyleşi

10 Mayıs 2019 / 20:15

Aidiyet ve Yoldaşlık, Aykan Safoğlu’nun 2013 – 2015 yılları arasında ürettiği video ve filmlerden bir seçki sunuyor. Göçmen bir sanatçı olan Safoğlu; yapıtlarında kayıp, ölüm, aidiyet ve ilişkilerin izini sürüyor.

Sanatçı, filmlerinde izleyiciyi birlikte düşünmeye davet eden sorular sorar. Yaşamı ve ölümü simgeleyen araç ve biçimlerin - yani dil ve imgenin - kuruluşunu ve dönüşümünü de böylelikle deşifre eder. Safoğlu son dönem yapıtlarında pozlama, ışık ve deklanşör aracılığıyla bir ana/imgeye hapsolan yaşama dair Barthes’ın sözlerini ödünç alır: “fotoğrafın artık süreyi duygusal ve simgesel olarak kavratmayan kesin ve geçici tanıklığı” üzerine düşünmemizi ister. Göçün ve kaybın uzayan zamansallığı içinde kurduğu arkeolojik anlatılarda ölümle ilişkimizi sorgular.

10 Mayıs’ta gerçekleşecek gösterimin ardından Bilge Taş moderatörlüğünde Aykan Safoğlu ile bir konuşma gerçekleştirilecektir. Aidiyet ve Yoldaşlık seçkisi kapsamındaki gösterim ve etkinlikler ücretsizdir.

Aykan Safoğlu hakkında
İstanbul’da doğdu ve UdK Berlin'in Art in Context master programından (MA) mezun oldu. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini (MFA) Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda (NY/ ABD) tamamladı. 2013’te 59. Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali’nde uluslararası jürinin büyük ödülünü kazandı. 2018’de Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. Safoğlu, Ocak – Ağustos 2019 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı olarak İstanbul’da bulunmaktadır.

Bilge Taş hakkında
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali, Gezici Festival, !f Ankara, Pembe Hayat KuirFest, İnsan Hakları Film Günleri gibi birçok film festivalinde çeşitli görevler aldı. Ankara Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları yüksek lisans programını bitirdi. Halen Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde film festivallerinin kültür endüstrisindeki konumları üzerine doktora tezini yazmaktadır.

 

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni, 1990’larda, kimlik inşası meselesine odaklanmaya başladı. Yala ve Sabunla isimli yapıtını, klasik heykel geleneğine uygun olarak, doğrudan kendi bedeninden aldığı kalıptan yola çıkarak yaptı. Bu büstleri sıra dışı kılan ise, sabun ve çikolata gibi tüketim maddelerinden yapılmış olmaları.

Louis Isadore Kahn (1901-1974)

Louis Isadore Kahn (1901-1974)

Louis I. Kahn, 1901 yılında, tüm yaşamını geçireceği, çalışacağı, âşık olacağı ve yaşama veda edeceği Philadelphia’dan uzakta, Rusya’nın Pärnu kentinde Yahudi bir aileye doğar. Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç ederler.

İki çocuk portresinden yola çıkarak...

İki çocuk portresinden yola çıkarak...

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda bugüne kadar Pera Müzesi’nin ikinci katındaki sergilerde de yer almış iki çocuk portresi bulunmaktadır. 20. yüzyıl başlarında, 4 yıl arayla yapılmış bu resimlerdeki çocuklardan biri Sultan Abdülhamid’in oğullarından Şehzade Abdürrahim Efendi, diğeri ise Osman Hamdi Bey’in kızı Nazlı’dır.