Aidiyet ve Yoldaşlık

Söyleşi

10 Mayıs 2019 / 20:15

Aidiyet ve Yoldaşlık, Aykan Safoğlu’nun 2013 – 2015 yılları arasında ürettiği video ve filmlerden bir seçki sunuyor. Göçmen bir sanatçı olan Safoğlu; yapıtlarında kayıp, ölüm, aidiyet ve ilişkilerin izini sürüyor.

Sanatçı, filmlerinde izleyiciyi birlikte düşünmeye davet eden sorular sorar. Yaşamı ve ölümü simgeleyen araç ve biçimlerin - yani dil ve imgenin - kuruluşunu ve dönüşümünü de böylelikle deşifre eder. Safoğlu son dönem yapıtlarında pozlama, ışık ve deklanşör aracılığıyla bir ana/imgeye hapsolan yaşama dair Barthes’ın sözlerini ödünç alır: “fotoğrafın artık süreyi duygusal ve simgesel olarak kavratmayan kesin ve geçici tanıklığı” üzerine düşünmemizi ister. Göçün ve kaybın uzayan zamansallığı içinde kurduğu arkeolojik anlatılarda ölümle ilişkimizi sorgular.

10 Mayıs’ta gerçekleşecek gösterimin ardından Bilge Taş moderatörlüğünde Aykan Safoğlu ile bir konuşma gerçekleştirilecektir. Aidiyet ve Yoldaşlık seçkisi kapsamındaki gösterim ve etkinlikler ücretsizdir.

Aykan Safoğlu hakkında
İstanbul’da doğdu ve UdK Berlin'in Art in Context master programından (MA) mezun oldu. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini (MFA) Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda (NY/ ABD) tamamladı. 2013’te 59. Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali’nde uluslararası jürinin büyük ödülünü kazandı. 2018’de Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. Safoğlu, Ocak – Ağustos 2019 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı olarak İstanbul’da bulunmaktadır.

Bilge Taş hakkında
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali, Gezici Festival, !f Ankara, Pembe Hayat KuirFest, İnsan Hakları Film Günleri gibi birçok film festivalinde çeşitli görevler aldı. Ankara Üniversitesi’nde Kadın Çalışmaları yüksek lisans programını bitirdi. Halen Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde film festivallerinin kültür endüstrisindeki konumları üzerine doktora tezini yazmaktadır.

 

Bir Fotoğrafçı Biyografisi Guillaume Berggren

Bir Fotoğrafçı Biyografisi Guillaume Berggren

Fotoğraf tekniğini Berlin’de öğrenen Berggren İstanbul’a gelene kadar pek çok farklı Avrupa kentinde çeşitli işler yaparak yaşamını sürdürür. 

İstanbul-Paris-İstanbul: Mario Prassinos

İstanbul-Paris-İstanbul: Mario Prassinos

Mario Prassinos, İstanbul’da doğdu. Detaya girmek gerekirse, 1916 yılında Rum kökenli sanatçı bir ailenin çocuğu olarak Pera’da dünyaya geldi. Doğduğu ev halen burada ve ayakta...

Leonardo’nun Atı

Leonardo’nun Atı

Leonardo da Vinci, 1493’te, tam 500 yıl önce, Milano Dükü Ludovico il Moro’nun 12 yıl önce babasının anısına sipariş ettiği atlı anıtın (doğal büyüklüğün 4 katı boyda) dökümü için hazırlıkları bitirmek üzereydi.