Konstantinopolis'te Ticari Yaşam ve Gündelik Hayat:
Mahsul-i Hayal Konstantin Bey’in Pazarda Bir Günü
Koray Durak

Online Konuşma

27 Mayıs 2020 / 18.00

Bizans İmparatorluğunun başkenti Konstantinopolis, hem alım gücü yüksek kalabalık nüfusu hem de büyük bir sarayın varlığı ile Ortaçağ'da Akdeniz'in en büyük pazarlarından biriydi. Bu canlı pazarın hikayesi, aziz hayatlarından kanunlara, edebi eserlerden Yenikapı metro kazılarında ortaya çıkan buluntulara kadar geniş bir yelpazedeki tarihi kaynaklarda mevcuttur. Bu sohbetin amacı özellikle orta Bizans döneminde Konstantinopolis'in ticari hayatının izlerini kentin sokaklarındaki hikayelerde aramak.

Cebinde parası, sırtında abası, mahsul-i hayal Konstantin Bey, bir gün Mese Caddesi'nde alışverişe çıkar. O gün Giresun keteni ve Tekirdağ şarabı alayım derken, ne Strategion'daki (Eminönü) cam atölyesi yangınından canını zor kurtaracağından haberdardır, ne de Artopoleia'daki (Aksaray civarı) tavernalarda bir azizi sarhoşların elinden alacağından.

Koray Durak
2008 yılında itibaren Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü'nde Bizans ve Akdeniz tarihi üzerine lisans ve lisansüstü dersler veren Koray Durak'ın araştırma alanları Bizans ve Ortaçağ İslam dünyasında iktisadi ve ticari hayat ve Ortaçağ Bizans ve Arap yazınında coğrafi imgelemdir. 2011 yılı Türkiye Bilimler Akademisi, Genç Bilim Adamı ödülü alan Koray Durak, Rum/Rhomaios tanımı ve Konstantinopolis üzerine yerli ve yabancı yayınlarda makaleler yazmıştır. Şu anda Bizans İmparatorluğu ile İslam dünyası arasında gerçekleşen farmakolojik madde ticareti üzerine çalışmaktadır.

Konuşma Pera Müzesi Youtube kanalında canlı olarak gerçekleştirilecektir. Etkinlik dili Türkçe’dir.

Giacometti ve İnsan Figürü

Giacometti ve İnsan Figürü

Alberto Giacometti sergisinin ikinci bölümü, büyük yapıtlarla birlikte çoğunluğu 1950-1960 yılları arasında gerçekleştirilmiş, sanatçının dünya algısını geliştirdiği ve gerçeği olduğu gibi değil de gördüğü gibi yansıttığı olgunluk dönemi yapıtlarını ele alıyordu. 

Araba Sevdası Yahut Hikâyenin Aslı <br> Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Araba Sevdası Yahut Hikâyenin Aslı
Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi sergisi kapsamında Çağlayan Çevik kurmaca bir yazı dizisi kaleme aldı. 

Yılan Başı

Yılan Başı

Yunan tanrısı Apollo ve oğlu Asklepios tıp ve şifa âleminin yöneticisiydi. Apollo aynı zamanda ışık ve güneşin tanrısıydı, onun güneşi simgelemesi ve tıpla ilişkisi daha sonra Hekim İsa ve dirilişle bağlantılanacaktı.