Yunan Sineması Kendini Anlatıyor

Panel

9 Haziran 2022 / 18:30

Dört panelist, 
Athena Kartalou - Yunan Film Merkezi Genel Direkörü, Athena Kalkopoulou - Yunan Film Merkezi, Hellas Film/Tanıtım Direktörü, Antigoni Rota - Yapımcı, ve Afroditi Nikolaidou - Atina Üniversitesi Film/TV Çalışmaları Yardımcı Doçenti, katılımcılara günümüzde Yunanistan'da film üretiminin durumu, endüstrinin yapısı, film üretimini teşvik etmek ve etkinleştirmek için uygulanan ulusal politikalar, piyasa taleplerine meydan okumak vb. hakkında net bir resim çizecekler.

Her biri, uzmanlık alanına ve deneyimine göre, aşağıdakilerle ilgili bir dizi konuyu ele alacaklar: ek finansal kaynaklar, rekabet gücü, ana akım film endüstrisinin talepleri ve dağıtım, yeni izleyiciler aramanın ve film kültürünü tanıtmanın alternatif yolları, festivallerin rolü - film pazarları - medya ve pazarlama stratejileri, medya eğitimi ve film çalışmalarının önemi ve Sinemateklerin yeni sinemaseverlerin şekillenmesinde ve geliştirilmesinde rolü. 

Panel ayrıca, panelistler ve fikir ve inançlarını sorularıyla ifade edecek katılımcılar arasında bir tür ilişki kurarak günümüzün büyük sinema sorunlarını ve karşılaşılan ikilemleri tartışmak ve ortak üretim ve karşılıklı fonların oluşturulmasına yatırım yaparak sınır ötesi işbirliklerini güçlendirmek için bilgi ve fikir alışverişinde bulunmayı amaçlanıyor.

Etkinlik, Yunan Film Günleri kapsamında Pera Müzesi Oditoryumu'nda ücretsiz olarak gerçekleşecektir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Nam June Paik video sanatının öncülerinden biriydi (1932- 2006). Warhol ile Nameth’in, rock, film ve performansı birleştiren saykodelik happening’lerle deneysel çalışmalar yaptığı sıralarda video sanatının öncüleri Nam June Paik, Stephen Beck, Eric Siegel ve Steina Vasulka’nın aynı konularda deneyler yapmış olması ilginçtir.

İzlenimcilik ile Oryantalizm Arasında

İzlenimcilik ile Oryantalizm Arasında

On dokuzuncu yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz. 

Louis Isadore Kahn (1901-1974)

Louis Isadore Kahn (1901-1974)

Louis I. Kahn, 1901 yılında, tüm yaşamını geçireceği, çalışacağı, âşık olacağı ve yaşama veda edeceği Philadelphia’dan uzakta, Rusya’nın Pärnu kentinde Yahudi bir aileye doğar. Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç ederler.