8 Mart 2020: Bir Günce

4 - 11 Mart 2024

Pera Film, Dünya Kadınlar Günü’nü ödüllü 8 Mart 2020: Bir Günce filminin çevrimiçi gösterimiyle kutluyor!

Fırat Yücel ve Aylin Kuryel’in yapımcılığında hayata geçen 8 Mart 2020: Bir Günce, 2020’deki Feminist Gece Yürüyüşü sırasında Taksim Meydanı'na bakan “Turistik Kameralar”ın karanlıkta bıraktıklarını keşfe çıkıyor. Film, ekran görüntüleri aracılığıyla zamanda yolculuk yaparak İstanbul’da pandemi öncesi yapılan son kitlesel eylemin hafıza kaydını alıyor. Program kapsamında, yazar ve akademisyen Begüm Özden Fırat’ın moderatörlüğünde Fırat Yücel ve Aylin Kuryel ile gerçekleştirilen çevrimiçi söyleşi de izlenebilir.

2023 İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’nü kazanan film ve söyleşiye, 4-11 Mart arasında Pera Müzesi'nin web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Özel Gösterim <br> 8 Mart 2020: Bir Günce

Özel Gösterim
8 Mart 2020: Bir Günce

Söyleşi<br> 8 Mart 2020: Bir Günce

Söyleşi
8 Mart 2020: Bir Günce

İki çocuk portresinden yola çıkarak...

İki çocuk portresinden yola çıkarak...

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda bugüne kadar Pera Müzesi’nin ikinci katındaki sergilerde de yer almış iki çocuk portresi bulunmaktadır. 20. yüzyıl başlarında, 4 yıl arayla yapılmış bu resimlerdeki çocuklardan biri Sultan Abdülhamid’in oğullarından Şehzade Abdürrahim Efendi, diğeri ise Osman Hamdi Bey’in kızı Nazlı’dır.

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri:  Ev Sahibi <br>  Hakan Bıçakcı

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Ev Sahibi
Hakan Bıçakcı

Pera Müzesi Blog, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) işbirliğiyle, “Gece Yarısı Korku Hikâyeleri” isimli yeni ve tüyler ürpertici bir hikâye dizisi sunuyor.

Dünyanın En Yalnız Katı Meyve Sıkacağı

Dünyanın En Yalnız Katı Meyve Sıkacağı

Tüketimci kültürü eleştiren bu eserden yola çıkarak Harun Çırak’tan bu şeylerin neler söylediklerini, nasıl söylendiklerini hayal etmesini istedik. Dört bölümlük “Söylenen Şeyler” yazı serisinin ilk bölümde hevesle satın alındıktan sonra bir köşeye fırlatılan meyve sıkacağına kulak kabartıyoruz…