Türkiye’den Kısalar

  • 8 Mart 2019 / 19.00
  • 27 Mart 2019 / 19.00

Nebile Hanım'ın Solucan Deliği

Yönetmen: Pınar Yorgancıoğlu
Oyuncular: Jale Arıkan, Tim Seyfi, Yaşar Çetin, Judith Hoersch, Selin Kavak
Almanya, Türkiye, ABD, 2016, 14', renkli
Türkçe; İngilizce altyazılı 

Almanya’da yaşayan orta yaşlı ev hanımı Nebile, gündelik yaşamının rutininden kaçmak için yan komşuya açılan gizli bir tünel kazmaya başlar.

 

Kot Farkı

Yönetmen: Ayris Alptekin
Oyuncular: Hatice Aslan, Şehsuvar Aktaş, Hülya Gülşen, Nazlı Bulum, Albina Özden, Erdem Kaynarca
Türkiye, 2017, 11', renkli 
Türkçe; İngilizce altyazılı 

Cenaze evinde maaş istemek ahlaki bir sınır ihlali midir yoksa bir hak talebi mi? Sevim’in bakıcı olarak çalıştığı evin yaşlı hanımı ölmüştür. Sevim sonunda maaşını isteyecek cesarete ulaşır. Gün boyunca büyütmeden halletmeye çalıştığı maaş mevzusu, bu orta üst sınıf ailede maaşın kimin tarafından verileceği sorusuyla büyük bir olaya dönüşür.

 

Androktones

Yönetmen: Emine Yıldırım
Oyuncular: Gökçen Gökçebağ, Ezgi Çelik
Türkiye, 2018, 10', renkli 
Türkçe; İngilizce altyazılı

Androktones, Amazon Savaşçı kadınlar hakkında yazılmış mitleri, bir kadın ve bir erkek anlatıcının birbiriyle çelişen sözleriyle aktarır. Metnin ilham kaynağı, hepsi erkekler tarafından yazılmış ve Amazon mitlerinin yer aldığı Histografi Eserleridir. Samsun'daki Turistik Amazon Köy'ünde geçen Androktones, Amazonların tarihi mirasının halen ne kadar öznel yorumlandığını ve algılandığını, ve de boğucu ataerkil söylemin, zaman, dil ve coğrafya fark etmeksizin her yere sızdığını irdelemektedir.

 

Nedret Bugün Kaybolur

Yönetmen: Berrak Çolak
Oyuncular: Nezahat Oynar, Orhan Kalaycıoğlu, Ayşegül Tolgay, Nadide Tanırer
Türkiye, 2018, 11', renkli 
Türkçe; İngilizce altyazılı  

Yaşlı ve alımlı Nedret, kocasının gizemli ölümünün ardından, ev ve şehir kozasından kaçıp, dönüşü olmayan bir yolculuğa başlar. Ağzında bir kadının adı, üzerinde kanlı saten pembe geceliği, uyurgezer; tuhaf bakışlardan, parıltılı vitrinlerden geçer. Nedret, aradığı kadına yaklaşırken, yol boyunca taşıdığı sorular çözülecek midir?

 

Titanyum

Yönetmen: Gökçe Erdem
Oyuncular: Ece Seçer, Sanem Öge, Ece Koroğlu, Uğur Ahurcu, Yeşim Duman, Ahsen Eroğlu
Türkiye, Kanada, 2018, 15', renkli
Türkçe; İngilizce altyazılı

1990’ların Türkiye’sinde yetenekli ve genç bir buz patenci kız, zorlu kariyerine devam edebilmek için özgüvenini geri kazanmalıdır.

Bu film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

 

 

Değişen Perspektifler <br> Kadın Yönetmenlerden Kısalar

Yedi Kadın Yedi Günah

Değişen Perspektifler <br> Kadın Yönetmenlerden Kısalar

Türkiye’den Kısalar

Değişen Perspektifler <br> Kadın Yönetmenlerden Kısalar

Dünyadan Kısalar

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Pera Film, Cadılar Bayramı yaklaşırken takipçileri için bir izleme listesi paylaşıyor! Listede, kült filmlerden yakın dönem sinema örneklerine, türler arası gezinen tuhaflıklarla dolu 10 film yer alıyor.

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.