Yedi Kadın Yedi Günah

  • 8 Mart 2019 / 20.30
  • 24 Mart 2019 / 14.00

Yönetmenler: Chantal Akerman, Ulrike Ottinger, Helke Sander, Bette Gordon, Maxi Cohen, Valie Export, Laurence Gavron
Oyuncular: Rosemary Hochschild, Delphine Seyrig, Michael Dick, Evelyne Didi, Luis Guzmán, Irm Hermann, Gabi Herz
Fransa, Avusturya, Belçika, ABD, Almanya; 1987, 101', renkli
İngilizce, Fransızca, Almanca; Türkçe altyazılı

Yedi Kadın Yedi Günah, sinema tarihindeki çok tipik bir dönemi temsil eder. Yedi günahtan her biri için yönetmenlik yapmak üzere davet edilen kadın yönetmenler, dünyanın en önemli sinemacıları arasındadır: Helke Sander (Oburluk), Bette Gordon (Açgözlülük), Maxi Cohen (Öfke), Chantal Akerman (Tembellik), Valie Export (Şehvet), Laurence Gavron (Kıskançlık) ve Ulrike Ottinger (Gurur). Her yönetmene istediği günahı filmleştirme özgürlüğü tanınmıştır. Yönetmenlerin modern görüşleri, absürt fikirlerden, komik ve ölçüsüz fikirlere kadar farklılık gösterir. Zira nihai film de bu çeşitliliği yansıtır niteliktedir: Geleneksel kurgusal anlatım, deneysel video, müzikal, radikal belgesel de dâhil olmak üzere çeşitli türlerden oluşur.

Bu film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Değişen Perspektifler <br> Kadın Yönetmenlerden Kısalar

Yedi Kadın Yedi Günah

Değişen Perspektifler <br> Kadın Yönetmenlerden Kısalar

Türkiye’den Kısalar

Değişen Perspektifler <br> Kadın Yönetmenlerden Kısalar

Dünyadan Kısalar

Yedi Kadın Yedi Günah

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Rineke Dijkstra Bana Bak!

Rineke Dijkstra Bana Bak!

“Portre insanlık durumunun dışından ve de içinden bahseder, bir kişinin fiziği kadar psikolojisini de yansıtır –ya da yansıtmalıdır.”

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.