Bir Dünya Bir Fotoğraf

Pera Çocuk
9-10 Yaş

  • 24 Nisan 2022 / 11.45

Pera Müzesi Öğrenme Programları ve Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çevrimiçi yaratıcı drama atölyeleriyle kutluyoruz. Fotoğraf ‘an’ları saklar. Hem bakanlar, hem çekenler o anları farklı farklı algılar. Dünyayı fotoğraflarla gören insan, ondan haberdar olup iletişime geçtiğini düşünür. Yaşamla insan arasında bağ kuran fotoğraf, hangi anı seçip çerçeveler? Yazı mı fotoğrafı tamamlar, fotoğraf mı yazıyı? Fotoğrafın icadıyla gelen bu sorulara birlikte yanıt ararken, yazılı basının tarihteki yolculuğuna da tanıklık etmeye var mısınız?  Bu atölye sonunda bir gazete sayfası tasarlayacağız. Ayrıca; fotoğrafın keşfiyle birlikte, fotoğrafçılığın ve yazılı basının etkileşimini tartışacağız.

İlişkili Sergi: Ve Şimdi İyi Haberler 

Eğitmen: Çağdaş Drama Derneği Gönüllüleri
Yaş: 9-10
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 85 dakika 

Malzemeler
Gazete ve Dergi (Kesilebilir)
Fotoğraf (1 adet evinden seçtiğiniz olabilir)
Boya Kalemleri
Yapıştırıcı
Bant
Makas
A4 Kağıt / Karton (1 Adet) 

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.
Katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinlikte, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır.


iş birliğiyle

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

İdeoloji

İdeoloji

Sergi, “Balkanlar” olarak bilinen bölge ülkelerinden farklı kuşaklardan sanatçı ve sanatçı gruplarına odaklanıyor ve bölgenin kaçınılmaz olarak akla gelen siyasi çağrışımları göz önünde bulundurulmaksızın bir doğa olayı üzerinden biçimleniyor.

Mark Požlep

Mark Požlep

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1981, Slovenya doğumlu Mark Požlep’in sergideki “Cennetten de Garip” adlı eserini ele alıyoruz. 

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi? “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz.