Çini Yapımı: Mavi-Beyaz Üslup

Pera Yetişkin

  • 15 Mart 2024 / 19.00

Geçmişin izlerini taşıyan çini motiflerinden ilham alan ve Gelecek Hatıraları sergisinin kavramsal çerçevesinden hareketle tasarlanan bu atölye, katılımcılara sanat dolu bir deneyim sunuyor. Seramik sanatçısı Cansu Sakız yürütücülüğünde gerçekleşen atölyede katılımcılar, Kütahya çinilerinde sıklıkla kullanılan kobalt mavisinin yer aldığı güncel eserlerden hareket ediyor, ardından mavi-beyaz çini üslubu hakkında bilgi ediniyor ve tasarımlarını çini bisküviler üzerine desen geçirme, fırça ile tahrirleme ve renklendirme teknikleriyle hayata geçiriyor.

Not: Katılımcılar; Pera Öğrenme tarafından fırınlanmaya gönderilecek seramik karolarını, atölye bitiminden bir hafta sonra müzeden teslim alabilirler.

Atölye yürütücüsü: Cansu Sakız
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 300 TL
Öğrenciler İçin Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Cansu Sakız hakkında
Cansu Sakız (1987, Bartın), 2004 yılında İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İzmir 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Çini ve Çini Onarımı Bölümü’nde tamamladı. 2012 yılında İzmir’de açtığı ilk atölyesinde başlattığı çini tasarım çalışmalarını, 2014 yılında Hata Yapım Atölyesi’nin kurulmasıyla beraber İstanbul Beyoğlu’na taşıdı. Hata Yapım Atölyesi ailesiyle aynı çatı altında sürdürdüğü dört senelik yolculuğun ardından 2018’de yine Beyoğlu’nda Cansu SAKIZ Tile Art adıyla bireysel atölyesini açtı ve çalışmalarına halen burada devam ediyor. Sanatçı, çininin belleklerimizde yer etmiş geleneksel haline, üzerine eklediği figüratif anlatımıyla kendi yenilikçi yorumunu katıyor; tekniğin sunduğu imkanları çağdaş fikirleriyle birleştirerek, sanatını vardırabileceği noktayı keşfetmeyi amaçlıyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Kader Kısmet <br> Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Kader Kısmet
Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi sergisi kapsamında Çağlayan Çevik kurmaca bir yazı dizisi kaleme aldı. Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası adlı seride Çevik, Muray’ın çarpıcı fotoğraflarından yola çıkarak fotoğraftaki insanların dünyasını birer öykü ile anlatıyor.

Mağazada Bir Gün <br> Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Mağazada Bir Gün
Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi sergisi kapsamında Çağlayan Çevik kurmaca bir yazı dizisi kaleme aldı. Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası adlı seride Çevik, Muray’ın çarpıcı fotoğraflarından yola çıkarak fotoğraftaki insanların dünyasını birer öykü ile anlatıyor.

Mersad Berber

Mersad Berber

Mersad Berber (1940-2012), Bosna-Hersek ve Yugoslav sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden biridir. İfade gücü ve eşsiz yeteneği sayesinde yerel sanat çevresini çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getiren Berber, Bosna-Hersek’in çağdaş kültür tarihinde son derece dinamik bir döneminde yaşamıştır.