Fotoğrafın Anlatı Ormanlarında Gezinti

Pera Yetişkin

  • 17 Eylül 2023 / 14.00
  • 15 Eylül 2023 / 19.00

Atölye, Zamane İstanbulları sergisine Diplerdeki Dönüştürücü Ruh serisiyle katkıda bulunan ve fotoğrafın temelini bir yakınlaşma olarak yorumlayan Silva Bingaz yürütücülüğünde gerçekleşiyor. Christer Strömholm, Ed van der Elsken, Francesca Woodman, Hellen van Meene, Sarah Moon ve Véronique Bourgoin gibi isimlerin fotoğraf yolculuğunun ortak noktaları ve izledikleri rotaların keşfedileceği atölyede, fotoğrafta öznel bakış açısı geliştirme amaçlanıyor.

Atölye birbirine bağlı iki seans olarak farklı tarihlerde gerçekleşecektir.

1. Seans (15 Eylül 2023, 19.00): Silva Bingaz, ortak anısı olan fotoğrafçıları ve fotoğrafçılığını şekillendiren ekolleri, sanatçılarla kurduğu diyaloglar ve seçilen fotoğraflarüzerinden aktarıyor.

2. Seans (17 Eylül 2023, 14.00): Katılımcıların, atölye öncesinde ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndereceği ya da yanlarında getireceği, çektikleri veya beğendikleri fotoğraflar üzerine tartışılıyor.

Kontenjan: 20 kişi
Süre: 120 dakika (her bir seans)
İki günlük atölye programı katılım bedeli: 350 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi:
ogrenme@peramuzesi.org.tr

Silva Bingaz hakkında
Türk ve Ermeni asıllı bir fotoğrafçı olan Silva Bingaz (d. Malatya) İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Eserlerinde, insan ruhunun yarattığı değerlere ve otoritenin dayattığı hiyerarşiden korunma çabalarına odaklanarak insan ruhunu en yalın şekilde ortaya koymaya çalışıyor. Kent manzaraları ve birey portreleri; doğum ve ölüme, erkekliğe ve güce, aşka ve bilinmeyene gönderme yaparken, zaman ve mekanın sınırlarının ötesinde bir şehrin üzerindeki perdeyi kaldırmaya çalışıyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Narın Rengi, Bereketi, Kaderi: Sergey Parajanov

Narın Rengi, Bereketi, Kaderi: Sergey Parajanov

Pera Müzesi, 2014′ten bu yana eleştiri ve inceleme yazılarının yanı sıra çeviriler aracılığıyla internet mecralarında nitelikli ve kapsamlı bir kültür gündeminin izini süren vesaire iş birliğiyle yeni bir yazı sunuyor.  Keyifli okumalar dileriz!

Öğrendiğim 10 Şey: Narın Rengi

Öğrendiğim 10 Şey: Narın Rengi

Narın Rengi’nin yönetmeni Sergey Parajanov, Gürcistan’ın Tiflis şehrinde doğmuş olsa da, aslen Ermeni’ydi. Sayat-Nova ile kendini ruhen yakın hisseden Parajanov, çok sayıda kültüre ev sahipliği yapan Transkafkasya ile arasındaki bağ sebebiyle, ozanın yaşamını beyaz perdeye aktaracak ideal sanatçı olduğuna inanıyordu

Sonsuz bir ihtimal olarak Mavi

Sonsuz bir ihtimal olarak Mavi

Yves Klein’ın mavi pigmentlerini akla getiren bir rengin perdeyi boylu boyunca kapladığını düşünün. Neredeyse 80 dakika boyunca mavinin tonlarında en ufak bir oynama olmasa bile, zihnimiz durduğu yerde durmuyor. Sabit bir maviliğe ne kadar uzun süre bakabiliriz? Mavi tonlar titreyerek, kendi gölgelerini yaratarak bize oyunlar oynamaz mı? Maviden gözlerimiz kamaşmaz mı?