Fotoğrafın Anlatı Ormanlarında Gezinti

Pera Yetişkin

  • 17 Eylül 2023 / 14.00
  • 15 Eylül 2023 / 19.00

Atölye, Zamane İstanbulları sergisine Diplerdeki Dönüştürücü Ruh serisiyle katkıda bulunan ve fotoğrafın temelini bir yakınlaşma olarak yorumlayan Silva Bingaz yürütücülüğünde gerçekleşiyor. Christer Strömholm, Ed van der Elsken, Francesca Woodman, Hellen van Meene, Sarah Moon ve Véronique Bourgoin gibi isimlerin fotoğraf yolculuğunun ortak noktaları ve izledikleri rotaların keşfedileceği atölyede, fotoğrafta öznel bakış açısı geliştirme amaçlanıyor.

Atölye birbirine bağlı iki seans olarak farklı tarihlerde gerçekleşecektir.

1. Seans (15 Eylül 2023, 19.00): Silva Bingaz, ortak anısı olan fotoğrafçıları ve fotoğrafçılığını şekillendiren ekolleri, sanatçılarla kurduğu diyaloglar ve seçilen fotoğraflarüzerinden aktarıyor.

2. Seans (17 Eylül 2023, 14.00): Katılımcıların, atölye öncesinde ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndereceği ya da yanlarında getireceği, çektikleri veya beğendikleri fotoğraflar üzerine tartışılıyor.

Kontenjan: 20 kişi
Süre: 120 dakika (her bir seans)
İki günlük atölye programı katılım bedeli: 350 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi:
ogrenme@peramuzesi.org.tr

Silva Bingaz hakkında
Türk ve Ermeni asıllı bir fotoğrafçı olan Silva Bingaz (d. Malatya) İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Eserlerinde, insan ruhunun yarattığı değerlere ve otoritenin dayattığı hiyerarşiden korunma çabalarına odaklanarak insan ruhunu en yalın şekilde ortaya koymaya çalışıyor. Kent manzaraları ve birey portreleri; doğum ve ölüme, erkekliğe ve güce, aşka ve bilinmeyene gönderme yaparken, zaman ve mekanın sınırlarının ötesinde bir şehrin üzerindeki perdeyi kaldırmaya çalışıyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Pera Müzesi’nde Bir Gece

Pera Müzesi’nde Bir Gece

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

Kurum Kurum Galatasaray | Besim F. Dellaloğlu

Kurum Kurum Galatasaray | Besim F. Dellaloğlu

İstanbul tek bir şehir midir? Paris’in üniversitelerinin numaralandırılması gibi bir gün İstanbul da birkaç parçaya bölünüp numaralandırılır mı? Bunlar çok zor sorular! 

Salgın ve Sanat <br> Sanal Müze Pratikleri

Salgın ve Sanat
Sanal Müze Pratikleri

Bir süredir bu denli geniş ölçekte tecrübe etmediğimiz bir salgına tanıklık ediyoruz: Covid-19. Etrafımızı birdenbire ve hızla saran, hayatımızda öncelik olarak belirlediğimiz birçok şeyin önüne geçen bu virüs, bizleri alışkanlıklarımızı yeniden düşünmeye mecbur bırakıyor.