Hamurdan Fincan

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 17 Kasım 2021 / 14.00
  • 20 Kasım 2021 / 14.00

Evinizdeki fincanların şekillerine ve renklerine hiç dikkat ettiniz mi? Fincanların hangi malzemeden yapıldığını biliyor musunuz? Bu atölyede, önce rehber eşliğinde çevrimiçi sergi turuyla eserleri inceliyor ve seramiklerin ilgi çekici dünyasını keşfe çıkıyoruz. Ardından kil hamuru kullanarak temel seramik yöntemlerini öğreniyoruz. Kili yoğuruyor, şekillendiriyor ve en sonunda boyayarak fincan tasarımlarımızı tamamlıyoruz. Bu atölyede yaratıcılığımızı geliştiriyor, hayallerimizi malzemelerle görselleştirip özgürce ifade ediyoruz.

İlişkili Sergi: Kahve Molası

Malzemeler
Kil hamuru
Ebeşuar seti
Ahşap çöp şiş çubuğu
Kürdan
Guaj boya veya akrilik boya
Fırça Su
Su kabı
Çalışma örtüsü 

Yaş Grubu: 7-12
Süre: 45 dakika

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecektir.
Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Kontenjan: 60 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

18 ve 19. Yüzyıl Resimlerinde Camiler

18 ve 19. Yüzyıl Resimlerinde Camiler

Batılı ressamların eserlerinde camiler İstanbul kentinin kimliğini yansıtan başlıca mimari unsurlar olarak karşımıza çıkar. Bazen resimde gösterilen kentin İstanbul olduğunu sadece camilere bakarak anlayabiliriz. Detaylar gerçekle uyuşmasa da, deniz ve ufukta bazen abartılı ölçülerle verilen camiler mekanın tartışmasız biçimde İstanbul olduğunu söyler bize. 

18. ve 19. Yüzyıl Resimlerinde İstanbul’un Tarihi Yarımadası

18. ve 19. Yüzyıl Resimlerinde İstanbul’un Tarihi Yarımadası

19. yüzyıla kadar siyasi otoritenin merkezi Topkapı Sarayı, klasik Osmanlı ve Bizans mimarisinin görkemli örnekleriyle tüm imparatorluğun kalbi gibidir Tarihi Yarımada. Osmanlı İmparatorluğunu yakından tanımak isteyen her batılı, resimler yoluyla da olsa Tarihi Yarımada’yı görmelidir önce.

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.