İmgenin Gizemi: Siyah Beyaz Fotoğraf

Pera Yetişkin

  • 19 Ağustos 2023 / 14.00

Hem geçmiş projelerinde hem de müzede sergilenen eserlerinde ağırlıkla siyah beyaz çalışan Isabel Muñoz’un pratiğinden ilham alıyoruz! Katılımcılar, soyutlama, gizem ve hayal gücüne alan açan siyah beyaz fotoğrafın inceliklerini, fotoğrafçı Orçun Karamustafa eşliğinde öğreniyor. Siyah beyaz fotoğrafın kökeni ve bugünü ile duygusal ve estetik etkisine odaklanılacak atölyede katılımcılar; fotoğrafta kompozisyon, ışık kullanımı, pozlama ve beyaz dengesi gibi elementler hakkında bilgi sahibi olurken siyah beyaz fotoğraflar çekiyor.

Not: Atölye çalışmasına profesyonel fotoğraf makineniz ya da cep telefonunuz ile katılabilirsiniz. 

Kontenjan: 10 kişi
Süre: 180 dakika
Atölye başına katılım bedeli: 300 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi:
ogrenme@peramuzesi.org.tr

Orçun Karamustafa hakkında 1991 doğumlu fotoğrafçı sokak ve doğa fotoğrafçılığına odaklanıyor, manzaraların ve müzikal monografilerin zaman çizelgelerini fotoğraflamayı amaçlıyor. “Kalan” adlı bir belgesel film çekti ve birçok master projede iş birliği yaptı. Ayrıca, Preus Müzesi - Norveç Ulusal Fotoğraf Müzesi aracılığıyla “Juried Exhibition Photography Day Queer Edition 2022” kapsamında “Photography Day - queer” edisyonundaki katılımcılardan biri oldu. “Our Queens” adlı fotoğraf serisi, Belgrad’taki Merlinka – International Queer Film Festival’da sergilendi. İstanbul'da yaşıyor ve üretimlerini sürdürüyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Akışkan Rego

Akışkan Rego

Her ne kadar Rego, geç de olsa, çağının öncü feministlerinden biri olarak kabul edilmişse de, cinsel akışkanlığı ele alışıyla ilgili çok az şey yazılmıştır. Hatta çizim ve resimlerindeki sado-mazoşist akım, partiarka ile sömürülen kadın arasındaki klasik çatışmanın bir okuması olarak anlaşılmıştır. Türkiye ve Almanya’daki ilk müze sergileri, Rego’nun toplumsal cinsiyet ve kimlik hakkında sanıldığının çok ötesinde akışkan bir anlayışa sahip olduğunu gösteriyor.  

Isabel Muñoz ile Söyleşi<br> Merve Akar Akgün

Isabel Muñoz ile Söyleşi
Merve Akar Akgün

Isabel Muñoz, dünyanın çeşitli coğrafyalarından insanları ve kültürleri konu alan etkileyici monokromatik portreleriyle tanınan, çalışmaları dünya çapında çok sayıda galeri ve müzede sergilenmiş İspanyol bir fotoğrafçı. Bana göre Muñoz'un fotoğraflarının uluslararası alanda bu denli önem taşımasının başlıca nedeni, özellikle farklı kültürlerin doğasını ve estetiğini yansıtmak üzere çektiği portrelerinde kendini gösteren olağanüstü yeteneği.

Yılbaşının Öteki Yüzü: <br> Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Yılbaşının Öteki Yüzü:
Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Pera Film yeni yıl yaklaşırken, Hollywood'un zamansız klasiklerinden modern sinemanın unutulmaz örneklerine uzanan 10 filmlik bir alternatif izleme listesi sunuyor.