İstanbul’u Fotoğraflamak

Pera Yetişkin

  • 9 Nisan 2023 / 15.00

Zamane İstanbulları sergisinde “takip, peşine düşme, rastlantı, takılma ve başka türlü bakma; hatta şehirden kaçma ya da şehre direnme hissi veren” fotoğrafları sergilenen Ekin Özbiçer ve Erdem Varol ile birlikte, İstanbul’un farklı yüzlerini keşfediyoruz! Bu atölyede katılımcılar, eserleri sanatçılarıyla birlikte inceliyor ve İstanbul’u pek de alışık olmadık bakışlar üzerinden yeniden okuyor. İnteraktif sergi turunun ardından gerçekleşecek bu kolektif çalışmada katılımcılar, kentle kurdukları ilişki ve kentin her birinin gözünde hem farklılaşan hem benzeşen görsel hikayelerini yorumlarken bir kenti “görmenin” farklı biçimleri üzerine düşünme fırsatı buluyor.

Malzeme: Katılımcıların atölye çalışmasında kullanılmak üzere çektikleri İstanbul fotoğraflarını ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndermeleri ya da yanlarında getirmeleri rica edilir.

İlişkili Sergi: Zamane İstanbulları

Yaş grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye katılım bedeli: 150 TL
Öğrenciler için atölye katılım bedeli: 75 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Ekin Özbiçer Hakkında
Fotoğrafçı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde seramik eğitimi alırken fotoğraf asistanlığına başladı. Fotoğraf ve video çalışmalarında, insanlar ve sosyal dokular arasındaki ilişkileri, mimariyi de özneleştirerek gerçekçi bir bakışla yansıtmaya çalışıyor. Moda fotoğrafçılığı ve editoryal fotoğrafçılık da yapan sanatçı İstanbul’da yaşıyor.

Erdem Varol Hakkında
Fotoğrafçı. Hemen her gün fotoğraf çekerek, yazarak ve çizerek hayatta kalıyor. Basılı yayınlara özel bir ilgisi olan sanatçı, 2017'den bu yana dört sanatçı kitabı yayımladı ve fotoğrafları iki kolektif sanatçı kitabında yer aldı. İstanbul’da yürüyor ve üretiyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Marcel Duchamp’ın Bisiklet Tekerleği

Marcel Duchamp’ın Bisiklet Tekerleği

1998 yılında Ben Jakober ve Yannick Vu, Marcel Duchamp’ın Roue de Bicyclette adlı eserinin bir yeniden-yapımını gerçekleştirdiler. Duchamp’ın ilk “ready-made” eseri olarak kabul edilen Roue de Bicyclette, bisiklet tekerleği ve mutfak taburesinin, amacı olmayan bir makineye dönüştürülmesi. 

Leonardo’nun Atı

Leonardo’nun Atı

Leonardo da Vinci, 1493’te, tam 500 yıl önce, Milano Dükü Ludovico il Moro’nun 12 yıl önce babasının anısına sipariş ettiği atlı anıtın (doğal büyüklüğün 4 katı boyda) dökümü için hazırlıkları bitirmek üzereydi.

Diego Rivera’nın Yaşamı

Diego Rivera’nın Yaşamı

Diego Rivera, 1886’da Guanajuato’da doğdu. San Carlos Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki öğreniminden sonra, henüz 19 yaşındayken devlet bursuyla Avrupa’ya gitti. 12 yıl boyunca Madrid ve Paris’te kübist çevrelerde yaşadı ve resim yaptı.