İstanbul’u Fotoğraflamak

Pera Yetişkin

  • 9 Nisan 2023 / 15.00

Zamane İstanbulları sergisinde “takip, peşine düşme, rastlantı, takılma ve başka türlü bakma; hatta şehirden kaçma ya da şehre direnme hissi veren” fotoğrafları sergilenen Ekin Özbiçer ve Erdem Varol ile birlikte, İstanbul’un farklı yüzlerini keşfediyoruz! Bu atölyede katılımcılar, eserleri sanatçılarıyla birlikte inceliyor ve İstanbul’u pek de alışık olmadık bakışlar üzerinden yeniden okuyor. İnteraktif sergi turunun ardından gerçekleşecek bu kolektif çalışmada katılımcılar, kentle kurdukları ilişki ve kentin her birinin gözünde hem farklılaşan hem benzeşen görsel hikayelerini yorumlarken bir kenti “görmenin” farklı biçimleri üzerine düşünme fırsatı buluyor.

Malzeme: Katılımcıların atölye çalışmasında kullanılmak üzere çektikleri İstanbul fotoğraflarını ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndermeleri ya da yanlarında getirmeleri rica edilir.

İlişkili Sergi: Zamane İstanbulları

Yaş grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye katılım bedeli: 150 TL
Öğrenciler için atölye katılım bedeli: 75 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Ekin Özbiçer Hakkında
Fotoğrafçı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde seramik eğitimi alırken fotoğraf asistanlığına başladı. Fotoğraf ve video çalışmalarında, insanlar ve sosyal dokular arasındaki ilişkileri, mimariyi de özneleştirerek gerçekçi bir bakışla yansıtmaya çalışıyor. Moda fotoğrafçılığı ve editoryal fotoğrafçılık da yapan sanatçı İstanbul’da yaşıyor.

Erdem Varol Hakkında
Fotoğrafçı. Hemen her gün fotoğraf çekerek, yazarak ve çizerek hayatta kalıyor. Basılı yayınlara özel bir ilgisi olan sanatçı, 2017'den bu yana dört sanatçı kitabı yayımladı ve fotoğrafları iki kolektif sanatçı kitabında yer aldı. İstanbul’da yürüyor ve üretiyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Gece Yarısı Hikâyeleri: COGITO <br> Tevfik Uyar

Gece Yarısı Hikâyeleri: COGITO
Tevfik Uyar

Duruşma salonunun büyük bir mekan olacağını hayal etmişti. Hiç de öyle değildi. Kendi evinin salonu kadar bir yerin bir tarafını biraz yükseltip, üzerine yüksek bir kürsü yerleştirmişlerdi. 

Gece Yarısı Hikâyeleri: Kırmızı Buton <br> Funda Özlem Şeran

Gece Yarısı Hikâyeleri: Kırmızı Buton
Funda Özlem Şeran

Çölde gece sakindi. Fareler bile ortalıkta yoktu. Karanlığın içinde birkaç LED yanıp sönüyor, dönüp duran bir fanın sesi sonsuz boşluğu dolduruyordu. Sessizliği bölen konuşma hiçbir yere varmıyor gibiydi.

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli <br> Doğu Yücel

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli
Doğu Yücel

Benden beklemiyordu bunu. Ben de o gün o anda evlilik kararı alacağımızı beklemiyordum. Birden bire ama tamamen de günümüze uygun olup bitti her şey. Evlilik fikri aynı anda aklımızdan geçmiş, aynı anda gülümsemiş, aynı anda gözümüzü kapatıp aynı anda gözümüzü açmıştık.