İstanbul’un Yapılarını Fotoğraflamak

Pera Yetişkin

  • 3 Eylül 2023 / 14.00

İstanbul’un bugününe farklı açılardan yaklaşan fotoğrafların yer aldığı Zamane İstanbulları sergisini rehber eşliğinde gezen katılımcılar, müze çevresindeki yapıları sanatçı ile birlikte fotoğraflıyor. Katılımcılar, kentin geçmişinden izler barındıran ve birer hafıza mekanı olan yapıların izinden giderek farklı bir zamane İstanbul’u anlatısı yaratıyor. Fotoğrafçı Engin Gerçek’in, yapı fotoğrafına özel lensler (Tilt-shift lens) kullanarak katılımcılarla beraber çektiği fotoğrafların bilgisayarda işleneceği atölye, fotoğrafı ve mimariyi seven herkese açık.

Not: Fotoğraf makinesi olmayan katılımcılar, akıllı telefonları ile atölye çalışmasına katılabilir.

Kontenjan: 10 kişi
Süre: 240 dakika
Atölye başına katılım bedeli: 300 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr 

Engin Gerçek hakkında
Kurucusu olduğu Studio Majo’da mimari fotoğraf ve görsel tasarım üzerine hizmetler veren sanatçı, aynı zamanda sosyal belgeleme alanında kişisel işler de üretmektedir. Medipol Üniversitesi-Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde fotoğraf dersleri vermektedir. Mimari fotoğraflarda, yapının özelliklerini ve estetiğini öne çıkaran, çekim sonrası müdahalelerle desteklenen bir süreç benimserken; sosyal belgeleme işlerinde sokağın gerçeküstücülüğü vurgulamak için çekim sonrası müdahale içermeyen kareler üretmeyi amaçlamaktadır

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

İstiap Haddi

İstiap Haddi

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenen Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara başlıklı güncel video yerleştirmesinden hareketle, sanatçılar Nicola Lorini, Gülşah Mursaloğlu ve Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün (Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen) katıldığı bir konuşma gerçekleştirdi. Yerleştirmeden hareketle ölçme, hesaplama, standart oluşturma, zaman ve değişim konularını tartışmaya açan bu ilham verici konuşmadan kısa bir bölüm paylaşıyoruz!

Sanatçı ile Söyleşi: Nicola Lorini

Sanatçı ile Söyleşi: Nicola Lorini

Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara, Pera Müzesi’nin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’nda öznel ve duygusal durumları bir araya getirerek tek yönlü tarih ve zaman algısını sorgularken ziyaretçileri çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Büyük K’nın serüveni

Büyük K’nın serüveni

16 Kasım 2018 tarihinde Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu, Uluslararası Birimler Sistemi’ni (SI) gözden geçirmek amacıyla 26.’sı düzenlenen Ağırlık ve Ölçüler Konferansı’nda bir araya geldi. Konferansın sonuncunda, 60 üye ülkenin oylamasıyla 7 temel ölçü biriminin 4’ünün tanımı değişti. Kütle birimi olan kilogram da bunlardan bir tanesi. Sürecin temel noktalarını açıklamadan önce kilogramı ve tarihini yakından tanıyalım.