İstanbul’u Fotoğraflamak

Pera Yetişkin

  • 9 Nisan 2023 / 15.00

Zamane İstanbulları sergisinde “takip, peşine düşme, rastlantı, takılma ve başka türlü bakma; hatta şehirden kaçma ya da şehre direnme hissi veren” fotoğrafları sergilenen Ekin Özbiçer ve Erdem Varol ile birlikte, İstanbul’un farklı yüzlerini keşfediyoruz! Bu atölyede katılımcılar, eserleri sanatçılarıyla birlikte inceliyor ve İstanbul’u pek de alışık olmadık bakışlar üzerinden yeniden okuyor. İnteraktif sergi turunun ardından gerçekleşecek bu kolektif çalışmada katılımcılar, kentle kurdukları ilişki ve kentin her birinin gözünde hem farklılaşan hem benzeşen görsel hikayelerini yorumlarken bir kenti “görmenin” farklı biçimleri üzerine düşünme fırsatı buluyor.

Malzeme: Katılımcıların atölye çalışmasında kullanılmak üzere çektikleri İstanbul fotoğraflarını ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndermeleri ya da yanlarında getirmeleri rica edilir.

İlişkili Sergi: Zamane İstanbulları

Yaş grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye katılım bedeli: 150 TL
Öğrenciler için atölye katılım bedeli: 75 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Ekin Özbiçer Hakkında
Fotoğrafçı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde seramik eğitimi alırken fotoğraf asistanlığına başladı. Fotoğraf ve video çalışmalarında, insanlar ve sosyal dokular arasındaki ilişkileri, mimariyi de özneleştirerek gerçekçi bir bakışla yansıtmaya çalışıyor. Moda fotoğrafçılığı ve editoryal fotoğrafçılık da yapan sanatçı İstanbul’da yaşıyor.

Erdem Varol Hakkında
Fotoğrafçı. Hemen her gün fotoğraf çekerek, yazarak ve çizerek hayatta kalıyor. Basılı yayınlara özel bir ilgisi olan sanatçı, 2017'den bu yana dört sanatçı kitabı yayımladı ve fotoğrafları iki kolektif sanatçı kitabında yer aldı. İstanbul’da yürüyor ve üretiyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir?

25 Ekim 1881’de Malaga, İspanya’da doğan Pablo Picasso’nun tam ismini yazmak yaklaşık iki satırınızı alıyor: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso.

İstanbul-Paris-İstanbul: Mario Prassinos

İstanbul-Paris-İstanbul: Mario Prassinos

Mario Prassinos, İstanbul’da doğdu. Detaya girmek gerekirse, 1916 yılında Rum kökenli sanatçı bir ailenin çocuğu olarak Pera’da dünyaya geldi. Doğduğu ev halen burada ve ayakta...

Giorgio de Chirico

Giorgio de Chirico

De Chirico, Mart 1910’da, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Floransa’ya taşındı. De Chirico, ilk metafizik resmini yaptı: Santa Croce Meydanı’ndan esinlediği Bir Güz Öğleden Sonrasının Muamması’nı.