Şehri Görme Biçimleri: Hikâye Anlatımı

Pera Yetişkin

  • 17 Mart 2024 / 14.00

Yazar ve hikâye anlatıcısı Ekin Can Göksoy yürütücülüğünde gerçekleşen atölyede, Geç Orta Çağ ve Erken Modern dönem haritalarından güncel fotoğrafa; kentlinin kente bakışı ile bu bakıştaki değişim ve devamlılık irdeleniyor. Atölyede modernite öncesi ve moderniteye geçişteki algı ve algı değişiminin yanı sıra teknolojik gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan bakış yöntemlerinin tarihsel dönüşümü inceleniyor. Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihisergisine yönelik rehberli turun ardından katılımcılar; kente bakışın ve kentin kendisinin dönüşümünün de içinde barındığı ve kentin başrolünde olduğu bir sözlü hikâye ya da anlatı oluşturmayı deniyor.

Not: Katılımcıların çektikleri şehir fotoğraflarını veya şehir çizimlerini ogrenme@peramuzesi.org.tr adresi ile paylaşmaları rica olunur. Bu fotoğraflar/çizimler şehre bakan manzaralar olabileceği gibi, sokak seviyesinde şehri yansıtan görseller de olabilir. 

Atölye Yürütücüsü: Ekin Can Göksoy
Kontenjan
: 10 kişi
Süre: 90 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 300 TL
Öğrenciler İçin Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr 

Ekin Can Göksoy hakkında
Bir yazar ve hikâye anlatıcısıdır. 2014 yılında Münhal isimli öykü kitabı, 2016’da ise Epope Tatavla isimli romanı İletişim Yayınları tarafından basıldı. 2017 yılından bu yana Artship Foundation bünyesinde, İstanbul ve San Francisco’da hikâye anlatma performansları gerçekleştirmektedir. 2018 yılında poşe’de Larissa Araz ile birlikte Bir Mucize İhtimali isimli ilk sergisini açtı. 2020 yılında Be Mobile Create Together kapsamında Camargo Foundation’da misafir yazar olarak bulunmuş ve sanatçılar ile düşünürleri bir araya getiren araştırma programı Garp Sessions’ta eş yürütücülük görevini üstlenmiştir. Göksoy, hâlen Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, kent tarihi üzerine doktora çalışmalarını sürdürüyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Sina Çölünde Bir Yalnız Kartal

Sina Çölünde Bir Yalnız Kartal

John Frederick Lewis en önemli Viktorya dönemi Britanyalı Oryantalist sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Pera Müzesi’nde 2008 yılında Tate Britain işbirliğiyle düzenlenen Doğu’nun Cazibesi sergisinde Lewis’ın eserleri sergilenmişti. 

Stephen Chambers "Büyük Ülke"

Stephen Chambers "Büyük Ülke"

Kraliyet Sanat Akademisi, Stephen Chambers’a Ana Galeriler’in Weston Salonları’nda düzenlenecek, temalı bir sergi için yeni işler üretme fırsatı sunduğunda sanatçı baskıya ve onun sunduğu imkânlara yöneldi.

Bir Hançer Tarihi

Bir Hançer Tarihi

Manzaralar, baskılar ve illüstrasyonlar yapan Henryk Weyssenhoff, yaratıcı enerjisinin büyük bölümünü Belarus’un, Litvanya’nın ve Samogitya’nın gerçekçi manzaralarını yapmaya harcadı.