Tuvalimde Çini Motifleri

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 14 Kasım 2023 / 13.30

Çiniler üzerindeki semboller ne ifade ediyor? Bu rengarenk motiflerde neden geometrik desenler öne çıkıyor? Gelecek Hatıraları sergisini rehber eşliğinde gezen çocuklar, seramik karoların motiflerini oyuncu bir yaklaşımla yeniden üretiyor. Seramik sanatçısı Lütfullah Genç yürütücülüğünde gerçekleşen atölyede, kare şeklinde tuvaller üzerine akrilik boya kullanan çocuklar, çinileri temel alarak motiflerin geometrisini bozuyor ve eğlenceli, oyunbaz motifler meydana getiriyor.

Atölye yürütücüsü: Lütfullah Genç
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 90 dakika A
tölye başına katılım bedeli:
200 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Aynalı Çıplaklar

Aynalı Çıplaklar

Türk resminde mitolojik temalara pek fazla rastlanmamakla birlikte, Aynalı Venüs gibi yaygın temaların çeşitlemeleriyle karşılaşmak mümkündür. 

Biçimsel Arayışlar

Biçimsel Arayışlar

Anadolu’nun halk sanatlarından yansıyan görsel birikime yönelik yoğun ilgisiyle tanıdığımız Eyüboğlu’nun bu erken dönem nü’lerinde görülen renkli dekoratif unsurlar, ünlü Fransız ressam Henri Matisse’e duyduğu ilgiyle de beslenen bir Batı-Doğu sentezi arayışını hissettirir.

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans tıp sanatı, Hippokrates ve Galen tarafından aktarılmış olan Grek-Roma tıbbı ile Bergamalı Oribasius, Diyarbakırlı Aetios, Aydınlı Aleksandros ve Aeginalı Paulos gibi hekimler tarafından sunulan yeni kavramlara dayandırılmıştır.