Pera Müzesi Öğrenme Programları, Ara Tatil Atölyeleri kapsamında 11-19 Kasım 2023 tarihleri arasında, farklı yaşlardaki öğrenciler ve öğretmenler için yüz yüze sergi turu ve atölyeler düzenliyor.
Gelecek Hatıraları ve Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi adlı sergilere paralel atölyelerde, rehber eşliğinde gerçekleşen sergi turlarının ardından yaratıcı sanat çalışmaları yapılıyor. Atölyelerde 4-12 yaş arasındaki katılımcılar, çini ve seramiğin renkli motiflerle süslü dünyasından ve İstanbul’un etkileyici panoramalarından ilham alıyor. Öğretmenlere özel gerçekleşen atölyede ise kırık seramik ve mermer objeler, onarmanın sanatıyla (Kintsukuroi) yepyeni anlamlar kazanıyor.
Biletler Biletix’ten temin edilebilir.
PERAkart AİLE’lilere özel %50 indirim uygulanmaktadır.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
11 Kasım
10.30 Dekopaj ile Renklenen Tabaklar
13.30 Optik İllüzyonlu Manzaram
12 Kasım
12.30 Dekopaj ile Renklenen Tabaklar
14 Kasım
10.30 Çamurdan Çalgılar
13.30 Tuvalimde Çini Motifleri
15 Kasım
10.30 Bir Balık Olsam: Müzikli Hikâye ve Hareket
15.00 Öğretmenlere Özel | Kırık Parçalarda Saklı Hikâyeler: Kintsugi
11 Kasım
10.30 Dekopaj ile Renklenen Tabaklar
13.30 Optik İllüzyonlu Manzaram
12 Kasım
12.30 Dekopaj ile Renklenen Tabaklar
14 Kasım
10.30 Çamurdan Çalgılar
13.30 Tuvalimde Çini Motifleri
15 Kasım
10.30 Bir Balık Olsam: Müzikli Hikâye ve Hareket
15.00 Öğretmenlere Özel | Kırık Parçalarda Saklı Hikâyeler: Kintsugi
19 Kasım
12.30 Optik İllüzyonlu Manzaram
Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.
Kenti kuzeyden güneye bölen, iki kıtayı ayıran, İstanbul’u batılı ressamlar için çok özel kılan Boğaz, batılı ressamlar için kentin en pitoresk görünümlerini sunar. Kimi zaman, örneğin Ziem’in resimlerinde olduğu gibi masalsı bir İstanbul atmosferi yaratırken en önemli unsurlardan biri Boğaz’dır.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)