Ara Tatil Atölyeleri

11 - 19 Kasım 2023

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Ara Tatil Atölyeleri kapsamında 11-19 Kasım 2023 tarihleri arasında, farklı yaşlardaki öğrenciler ve öğretmenler için yüz yüze sergi turu ve atölyeler düzenliyor.

Gelecek Hatıraları ve Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi adlı sergilere paralel atölyelerde, rehber eşliğinde gerçekleşen sergi turlarının ardından yaratıcı sanat çalışmaları yapılıyor.  Atölyelerde 4-12 yaş arasındaki katılımcılar, çini ve seramiğin renkli motiflerle süslü dünyasından ve İstanbul’un etkileyici panoramalarından ilham alıyor. Öğretmenlere özel gerçekleşen atölyede ise kırık seramik ve mermer objeler, onarmanın sanatıyla (Kintsukuroi) yepyeni anlamlar kazanıyor.

Biletler Biletix’ten temin edilebilir.
PERAkart AİLE’lilere özel %50 indirim uygulanmaktadır.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

11 Kasım

10.30 Dekopaj ile Renklenen Tabaklar

13.30 Optik İllüzyonlu Manzaram

12 Kasım

12.30 Dekopaj ile Renklenen Tabaklar

14 Kasım

10.30 Çamurdan Çalgılar

13.30 Tuvalimde Çini Motifleri

15 Kasım

10.30 Bir Balık Olsam: Müzikli Hikâye ve Hareket

15.00 Öğretmenlere Özel | Kırık Parçalarda Saklı Hikâyeler: Kintsugi

19 Kasım

12.30 Optik İllüzyonlu Manzaram

Dekopaj ile Renklenen Tabaklar
4-6 Yaş

Dekopaj ile Renklenen Tabaklar

Optik İllüzyonlu Manzaram
10-12 Yaş

Optik İllüzyonlu Manzaram

Çamurdan Çalgılar
7-9 Yaş

Çamurdan Çalgılar

Tuvalimde Çini Motifleri
7-12 Yaş

Tuvalimde Çini Motifleri

Bir Balık Olsam: Müzikli Hikâye ve Hareket
4-6 Yaş

Bir Balık Olsam: Müzikli Hikâye ve Hareket

Öğretmenlere Özel | Kırık Parçalarda Saklı Hikâyeler: Kintsugi

Öğretmenlere Özel | Kırık Parçalarda Saklı Hikâyeler: Kintsugi

İlişkili Sergiler

Gelecek Hatıraları

Nesnelerin yardımıyla hatırlananlara odaklanan sergi, güncel yapıtlar aracılığıyla hafıza ile gelecek tahayyülleri arasında kurulan bağları araştırıyor. Hatıra olarak alınan, belli bir yer ve zamanı hatırlatan veya koleksiyonu yapılan nesnelerin kültürel ve sembolik değeri ve anlamı, kişisel yolculuklarla bölgenin hafızasını birbirine örüyor. Geçmişe nostaljik bir bağlılık yerine geleceği nasıl hatırlayacağımız hakkında düşünmeyi öneriyor ve hafızanın gelecek odaklı işlevlerine eğiliyor.

Gelecek Hatıraları
Tam Yerinden

Panoramik resim ve fotoğraflar üzerinden, İstanbul’un temsil tarihini yeni perspektiflerle değerlendirmeyi amaçlayan sergi, “panorama” formunun geçmişini eleştirel bir çerçevede, farklı boyut ve bağlamlarıyla  ele alıyor. Panoramik görüntülerin üretim ve tüketimindeki katmanlı ilişkileri irdelerken görüntülerin farklı izleyici kitleleri arasında dolaşımını, algılanma şekillerini, yüzyıllar içinde yaygınlık kazanmış farklı medyalar arasındaki bağlantıları da sorguluyor.

Tam Yerinden

Kadınlar tenisinin çehresini değiştiren kız kardeşler

Kadınlar tenisinin çehresini değiştiren kız kardeşler

Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ikinci yazılarında Venus ve Serena belgeselini ele alıyor. Serinin bu ikinci yazısı Bawer Çakır’ın kaleminden!

Sonsuz bir ihtimal olarak Mavi

Sonsuz bir ihtimal olarak Mavi

Yves Klein’ın mavi pigmentlerini akla getiren bir rengin perdeyi boylu boyunca kapladığını düşünün. Neredeyse 80 dakika boyunca mavinin tonlarında en ufak bir oynama olmasa bile, zihnimiz durduğu yerde durmuyor. Sabit bir maviliğe ne kadar uzun süre bakabiliriz? Mavi tonlar titreyerek, kendi gölgelerini yaratarak bize oyunlar oynamaz mı? Maviden gözlerimiz kamaşmaz mı?

Varna Savaşı

Varna Savaşı

Stani̇sław Chlebowski 1864-1876 yılları arasında İstanbul’da Sultan Abdülaziz’in saray ressamı olarak çalıştı. Abdülaziz de sanatsal yeteneğe sahipti ve Chlebowski’nin yaratıcı sürecine aktif olarak katıldı.