Hayal Kurma Şenliği

18 - 20 Nisan 2023

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, çocuklara yönelik farklı disiplinlerden eğlenceli atölyelerin yapılacağı “Hayal Kurma Şenliği” programıyla kutluyor! Hayallerin, hikâyelerin gücünü farklı disiplinler ile bir araya getiren ve birlikte üretimi amaçlayan program dahilinde 4-12 yaş aralığındaki katılımcılarla müzede yüz yüze gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan sergi turunun ardından sergilere yönelik çeşitli atölyeler düzenleniyor.

Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi ve Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerine yönelik atölyelerde; beden perküsyonu, yaratıcı drama, çizim, kumaş kolajı, kolektif masal yazımı ve yaratıcı dans gibi farklı teknikler ile çocukların hayal güçleri ve yaratıcılıklarını harekete geçiren, eğlenceli sanatsal çalışmalar yapılıyor.

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir.
PERAkart AİLE’lilere %50 indirim uygulanmaktadır.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

18 Nisan

10.30 Kilden Komik Kahramanlar

13.30 İmgeden Dansa

19 Nisan

10.30 Masal Matitas: Masal Adasına Seyahat

13.30 Sanatçı Güneş Terkol ile
“Birlikte Yaşamın Kolajı”

20 Nisan

10.30 Minyatür Kazı Alanı: Kaz, Bul, Paylaş!

13.30 Arkeo-kurgu: Düşsel Hikâye Yazımı

Kilden Komik Kahramanlar
7-12 Yaş

Kilden Komik Kahramanlar

İmgeden Dansa
7-12 Yaş

İmgeden Dansa

Masal Matitas: Masal Adasına Seyahat
4-6 Yaş

Masal Matitas: Masal Adasına Seyahat

Sanatçı Güneş Terkol ile <br> “Birlikte Yaşamın Kolajı”
7-12 Yaş

Sanatçı Güneş Terkol ile
“Birlikte Yaşamın Kolajı”

Minyatür Kazı Alanı: Kaz, Bul, Paylaş!
7-12 Yaş

Minyatür Kazı Alanı: Kaz, Bul, Paylaş!

Arkeo-kurgu: Düşsel Hikâye Yazımı
7-12 Yaş

Arkeo-kurgu: Düşsel Hikâye Yazımı

İlişkili Sergiler

Ağırlık ve Ölçü Sanatı

Dünyayı bir avuç birimle ölçmeye çalışmak onu zihnen inşa edebilmeyi de beraberinde getirdi. Keşfin ölçüsü mitlere karıştıkça, ölçmek ve tartmak fiziksel bir deneyimin ötesinde bilimin, kâinatın ve bilinenin ötesini merak eden insanın, kendini ifade etme becerisinin önemli bir aracı oldu. 

Ağırlık ve Ölçü Sanatı

Akışkan Rego

Akışkan Rego

Her ne kadar Rego, geç de olsa, çağının öncü feministlerinden biri olarak kabul edilmişse de, cinsel akışkanlığı ele alışıyla ilgili çok az şey yazılmıştır. Hatta çizim ve resimlerindeki sado-mazoşist akım, partiarka ile sömürülen kadın arasındaki klasik çatışmanın bir okuması olarak anlaşılmıştır. Türkiye ve Almanya’daki ilk müze sergileri, Rego’nun toplumsal cinsiyet ve kimlik hakkında sanıldığının çok ötesinde akışkan bir anlayışa sahip olduğunu gösteriyor.  

Mark Požlep

Mark Požlep

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1981, Slovenya doğumlu Mark Požlep’in sergideki “Cennetten de Garip” adlı eserini ele alıyoruz. 

Venedik balyosunun Topkapı Sarayı’na kabulü

Venedik balyosunun Topkapı Sarayı’na kabulü

1699’dan 1737’deki ölümüne kadar İstanbul’da yaşayan Valenciennes’li ressam Jean-Baptiste Vanmour’un eserleri arasında Avrupalı elçilerin kabul törenlerini betimleyen seriler özel bir yere sahiptir.