Yarıyıl Tatili Atölyeleri

24 - 26 Ocak 2023

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 24 Ocak - 26 Ocak 2023 tarihleri arasında, Yarıyıl Tatili Atölyeleri kapsamında hem yüz yüze hem de çevrimiçi sergi turları ve atölyeler düzenliyor.

7-17 yaş aralığındaki katılımcılar için müzede yüz yüze gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan sergi turunun ardından sergiler kapsamında çeşitli atölyeler düzenleniyor.

Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi ve Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerine paralel atölyelerde; sergi temalarından hareketle yaratıcı okuma ve yazma, görsel hikâye anlatımı gibi tekniklerle kolaj, hikâyeleştirme, resim ve arkeolojik kazı çalışmaları yapılıyor. 

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden alınabilir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

24 Ocak

10.30 Arkeo-kurgu: Hikâye Yazımı

13.00 Kaz, Çıkar, Yorumla!

25 Ocak

10.30 Kaz, Çıkar, Yorumla!

13.00 Arkeo-kurgu: Hikâye Yazımı

26 Ocak

11.00 Hikâyemi Resimliyorum

14.00 Hikâyemi Resimliyorum

İlişkili Sergiler

Ağırlık ve Ölçü Sanatı

Dünyayı bir avuç birimle ölçmeye çalışmak onu zihnen inşa edebilmeyi de beraberinde getirdi. Keşfin ölçüsü mitlere karıştıkça, ölçmek ve tartmak fiziksel bir deneyimin ötesinde bilimin, kâinatın ve bilinenin ötesini merak eden insanın, kendini ifade etme becerisinin önemli bir aracı oldu. 

Ağırlık ve Ölçü Sanatı
Paula Rego

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Paula Rego

Kapriçyolar

Kapriçyolar

1729 tarihli Akademi Sözlüğü’nde kapris şöyle tanımlanıyordu: “düşünceden (niyetten) yola çıkarak oluşturulmuş, genellikle olağan ve yaygın kurallara uymayan yargı. Caput ve Hecho sözcüklerinin bileşimi olduğu sanılmaktadır, kendi kafasından yapılmış (kendisi tarafından yaratılmış) anlamı taşır; ancak olasılıkla İtalyanca Capricio sözcüğünden alınmıştır. 

Giacometti’nin Son Yapıtları

Giacometti’nin Son Yapıtları

Ölümünden önceki yıl, 1965 yılında, Alberto Giacometti New York, Museum of Modern Art’ta, Londra, Tate Gallery’de ve Danimarka, Louisiana Museum of Art’ta büyük başarı kazanan üç kapsamlı retrospektif sergi için çağrılır. 

Zamanının Tanığı: Fausto Zonaro

Zamanının Tanığı: Fausto Zonaro

Osmanlı İmparatorluğu’nun son iki yüzyılı boyunca Türkiye topraklarını ziyaret etmiş, eserlerinde Türk konularını işlemiş sanatçılar arasında bazıları çok özel bir yere sahiptir.