Altın Çocuklar
Altın Çocuklar
16.–19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler
13 Ekim 2012 - 6 Ocak 2013

Pera Müzesi, içeriği açısından dünyadaki tek örnek olan Yannick ve Ben Jakober Vakfı Çocuk Portreleri Koleksiyonun'dan bir seçki sundu: Altın Çocuklar 16.–19. Yüzyıl Avrupası’ndan Portreler.

Flash Back
Flash Back
Yannick Vu & Ben Jakober Yapıtlar: 1982-2012
13 Ekim 2012 - 6 Ocak 2013

"16.-19. yüzyıl Avrupası’ndan Portreler" sergisiyle koleksiyoner olarak tanıma fırsatı bulduğumuz Yannick Vu ve Ben Jakober’in eşzamanlı olarak sanatseverlerle buluşan Flash Back sergisi ise çiftin 30 yıllık sanatsal yaratıcılıklarını gözler önüne serdi.

Deneyimin Ötesi
Deneyimin Ötesi
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Projeleri
10 Ağustos - 30 Eylül 2012

Kuruluşundan bu yana her yıl yaz aylarında salonlarını genç sanatçılara ve sanat eğitimi veren kurumlara ayıran Pera Müzesi, 2012 yılında da İzmir’den Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ağırladı.

Goya
Goya
Zamanının Tanığı
20 Nisan - 29 Temmuz 2012

Avrupa resminin en özgün sanatçılarından ve modern resmin öncülerinden biri olarak bilinen Francisco de Goya (1746-1828), Türk sanatseverlerle dört büyük gravür serisi ve yağlıboyalarıyla ilk kez Pera Müzesi’nde buluştu.

Konstantiniyye'den İstanbul'a
Konstantiniyye'den İstanbul'a
XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Anadolu Yakası Fotoğrafları
21 Ocak - 1 Nisan 2012

XIX. yüzyıl sonu ile XX. yüzyılın başlarında İstanbul’da faaliyet gösteren fotoğraf ustalarının karelerinden oluşan, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu ve bazı özel koleksiyonlardan derlenen sergi, bir devrin İstanbul’unu eşsiz kıyıları, çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişilikleriyle gözler önüne serdi. 

Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar
Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar
Türk - Hollanda İlişkilerinin Başlangıcı
21 Ocak - 1 Nisan 2012

Pera Müzesi, Türkiye ile Hollanda arasındaki dört yüzyıllık verimli iş birliğinin başlangıcını araştıran bir sergi düzenledi. Amsterdam Müzesi ile ortak bir çalışma sonucunda düzenlenen sergide, hem iki dünya şehrinin, İstanbul ile Amsterdam’ın, hem iki ülkenin arasındaki tarihsel ilişkileri irdelendi.