Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye

Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar

15 Haziran - 17 Eylül 2023

Dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgeleyen bir fotoğrafçı Isabel Muñoz. Fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde eğiliyor adeta.

Bu görüntüler karşısında, sadece estetik bir olayın değil, her seferinde yenilenen tutkusuyla “öte dünyanın bekçileri”yle yakınlığımıza tanıklık eden bir anlatının karşısında buluyoruz kendimizi. Isabel Muñoz’un fotoğrafları, imgelerin ardındaki yeni gün yüzüne çıkmış hikâyeleriyle davetli olduğumuz bir şenlik, bizi uzak atalarımıza bağlayan toplu bir kutlamadır.

Farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve yansıtmayı seven, Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflayan Muñoz, bu çok etkilendiği görkemli bölgede, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden gidiyor.

 

Eser Künyeleri

Göbeklitepe, 2022
Arşivsel Pigment Baskı I Archival Pigment Print
40 x 60 cm
Isabel Muñoz izniyle I Courtesy of Isabel Muñoz

Nevali Çori, 2022
Arşivsel Pigment Baskı I Archival Pigment Print
200 x 134 cm
Isabel Muñoz izniyle I Courtesy of Isabel Muñoz

Şanlıurfa Yenimahalle, 2022
Arşivsel Pigment Baskı I Archival Pigment Print
200 x 134 cm
Isabel Muñoz izniyle I Courtesy of Isabel Muñoz

Karahantepe, 2022
Cam üzerine UV baskı, 24 karat altın varak 
64 x 64 cm
Isabel Muñoz izniyle I Courtesy of Isabel Muñoz
 

 

İş birliğiyle;

      

3 Boyutlu Gezin!

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye

Sergiye eşlik eden yayında İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı sunuşlarıyla birlikte küratör François Cheval’in kapsamlı metni, Yekhan Pınarlıgil’in fotoğraf pratiğinin ışıkla ilişkisi ve sanatçının arkeolojik alanları ele alışında hafızanın rolüne dair kaleme aldığı yazısı ve Merve Akar Akgün’ün sanatçıyla gerçekleştirdiği bir söyleşi yer alıyor.

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye Sergi Turu <br>Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye Sergi Turu
Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar

Göbeklitepe ve çevresini belgeleyen sanatçı Isabel Muñoz, sergi kapsamında gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden giden bir sergi turu gerçekleştiriyor.

Rengarenk Sonbahar

Çocuklar, okula dönüş heyecanını eğlenceli ve sanat dolu aktivitelerle karşılıyor.

Yaratıcılığın Kökeni: Yetişkinler için Atölyeler

Disiplinlerarası bir anlayışla kurgulanan atölyelerin tümü, ilhamını kadim insanlık tarihinin esrarengiz bilinmezliğinden alırken dans, hikâye anlatımı, nakış, bir arada yaşam ve yapay zekanın sanatta kullanımı gibi farklı alanlara yoğunlaşıyor.

Fotoğrafın Peşinde: Sanatçılarla Atölyeler

Fotoğraf alanında çalışan sanatçıların yürüttüğü atölyeler, katılımcıları fotoğrafın peşinden gitmeye ve sanatsal olanakları keşfetmeye davet ediyor.

Isabel Muñoz ile Söyleşi<br> Merve Akar Akgün

Isabel Muñoz ile Söyleşi
Merve Akar Akgün

Isabel Muñoz, dünyanın çeşitli coğrafyalarından insanları ve kültürleri konu alan etkileyici monokromatik portreleriyle tanınan, çalışmaları dünya çapında çok sayıda galeri ve müzede sergilenmiş İspanyol bir fotoğrafçı. Bana göre Muñoz'un fotoğraflarının uluslararası alanda bu denli önem taşımasının başlıca nedeni, özellikle farklı kültürlerin doğasını ve estetiğini yansıtmak üzere çektiği portrelerinde kendini gösteren olağanüstü yeteneği.

Giacometti’nin Son Yapıtları

Giacometti’nin Son Yapıtları

Ölümünden önceki yıl, 1965 yılında, Alberto Giacometti New York, Museum of Modern Art’ta, Londra, Tate Gallery’de ve Danimarka, Louisiana Museum of Art’ta büyük başarı kazanan üç kapsamlı retrospektif sergi için çağrılır. 

Hafıza ve Şimdi, Kumaşlarda! <br>  Gözde İlkin

Hafıza ve Şimdi, Kumaşlarda!
Gözde İlkin

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Müzede 17 sanatçının eserleri yer alıyor. Bienal boyunca bu sanatçıları ve eserlerini blogumuzda ele alıyoruz!