Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye

Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar

15 Haziran - 17 Eylül 2023

Dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgeleyen bir fotoğrafçı Isabel Muñoz. Fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde eğiliyor adeta.

Bu görüntüler karşısında, sadece estetik bir olayın değil, her seferinde yenilenen tutkusuyla “öte dünyanın bekçileri”yle yakınlığımıza tanıklık eden bir anlatının karşısında buluyoruz kendimizi. Isabel Muñoz’un fotoğrafları, imgelerin ardındaki yeni gün yüzüne çıkmış hikâyeleriyle davetli olduğumuz bir şenlik, bizi uzak atalarımıza bağlayan toplu bir kutlamadır.

Farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve yansıtmayı seven, Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflayan Muñoz, bu çok etkilendiği görkemli bölgede, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden gidiyor.

 

Eser Künyeleri

Göbeklitepe, 2022
Baryta Baskı
40 x 60 cm
Sanatçının izniyle

Nevali Çori, 2022
Baryta Baskı
200 x 134 cm
Sanatçının izniyle

Şanlıurfa Yenimahalle, 2022
Baryta Baskı
200 x 134 cm
Sanatçının izniyle

Karahantepe, 2022
UV baskı üzerine altın varak
64 x 64 cm
Sanatçının izniyle

 

Deniz Hamamları

Deniz Hamamları

Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’den anlaşıldığı üzere deniz hamamlarının geçmişi 17. yüzyıla dayanır, kabul görerek yaygınlaşması ise Batılılaşmanın da etkisiyle 19. yüzyılın ortalarını bulur. 

Zamansız Fotoğraflar, Tanıdık Yüzler

Zamansız Fotoğraflar, Tanıdık Yüzler

Bir Yıldız Moran retrospektifi niteliğindeki Zamansız Fotoğraflar sergisinin belki de en merak uyandıran bölümü yirmi fotoğraftan oluşan portre seçkisi. Bu yirmi yüzün her biri başka yöne bakıyor, her birinin hikayesi bambaşka…

Pera Müzesi’nin Genç Sergileri

Pera Müzesi’nin Genç Sergileri

Pera Müzesi’nin sergiler ekibinden Begüm Akkoyunlu ve Tania Bahar ilk açıldığımız günden bu yana süregelen ve artık bir gelenek halini alan “Genç Sergiler”in hikâyesini Pera Müzesi Blog için anlatıyor!