Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye

Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar

Isabel Muñoz, farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve yansıtmayı seven, Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflarken bu çok etkilendiği görkemli bölgede, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden giden bir sanatçı. Küratörlüğünü François Cheval’in üstlendiği Yeni Bir Hikâye başlıklı sergide yer alan fotoğraflar, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde adeta eğiliyor.

Sergiye eşlik eden yayında İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı sunuşlarıyla birlikte küratör François Cheval’in kapsamlı metni, Yekhan Pınarlıgil’in fotoğraf pratiğinin ışıkla ilişkisi ve sanatçının arkeolojik alanları ele alışında hafızanın rolüne dair kaleme aldığı yazısı ve Merve Akar Akgün’ün sanatçıyla gerçekleştirdiği bir söyleşi yer alıyor.

Yayın yılı: 2023
Sayfa sayısı: 128
ISBN: 978-605-71205-6-4

12        Sunuş

            Suna ve İnan Kıraç Vakfı

 

14        Türkiye’nin Tarih Öncesinde Bilinmeyeni Açığa Çıkarmak

           Javier Hergueta Garnica

 

24        Yeni Bir Hikâye

            François Cheval

 

44        Işığın Geçmişi ve Gölgenin Geleceği Olarak Fotoğraf ya da Unutmanın İki Yüzü

            Yekhan Pınarlıgil

 

108      Isabel Muñoz ile Söyleşi

            Merve Akar Akgün

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye

Dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgeleyen bir fotoğrafçı Isabel Muñoz. Fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde eğiliyor adeta.

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye