Yüzleşme

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci ve Mezunlar Sergisi

Yüzleşme

Yeditepe Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. yılında, üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi mezun ve öğrencilerinin üretimlerinden oluşan, küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği Yüzleşme sergisi, sanatçı ve tasarımcılarla sanat ve tasarım öğrencilerinin doğa-kent ilişkisi ve birey-toplum konularına dair soruları tartışmaya açıyor. Sergi, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele aldıkları çok katmanlı bir forum olarak kurgulandı. Alışılagelmiş öğrenci veya mezun sergisi anlayışını aşmayı hedefleyen Yüzleşme sergisi aynı zamanda fakültenin geçmişi ve bugünüyle yüzleştiği bir alan niteliği de taşıyor; bugünün güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi ve mutfak sanatları yanında sanat ve kültür yönetimi alanlarının etkileyici dünyasını keşfetme şansı veriyor. 

Sergiye eşlik eden yayın, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya’nın fakültenin sanata ve bu sergiye yaklaşımını aktardığı metni, küratör Marcus Graf’ın serginin kavramsal çerçevesini, yapısını ve organizasyonunu detaylı bir şekilde anlattığı Yüzleşme başlıklı yazısını, ve ayrıca Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Başkanı Öğr. Görevlisi Müşerref Zeytinoğlu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Arzu Durukan, Tiyatro Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Balay, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özlem Mutaf Büyükarman ve Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özer’in bölüm metinlerini içeriyor. Katalog, metinlerin yanı sıra sergilenen tüm yapıtların görsellerini de sunuyor. 

Yayın yılı: 2021
Sayfa sayısı: 147
ISBN: 978-605-4642-96-0

2 Sunuş

4 25. Yılımızda Sanat Eğitimi ve “Yüzleşme” Sergisi

6 Bütün Mesele...

10 Yüzleşme

18 Öğrenciler ve Mezunlar

20 Tasarım, Sanat ve Doğa

38 Sanat ve Yemek

84 Yaşama Sanatına Dair

112 Sanat ve Tasarımın Meselesi “Kentler”

122 Oyun Oynayan Dilin İçindeyiz “Soyut”

Yüzleşme

Pera Müzesi, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarıyla iş birliği yaparak genç sanatçıların ve tasarımcıların çalışmalarını izleyiciyle buluşturmaya devam etti. Yeditepe Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. yılında, üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi mezun ve öğrencilerinin üretimlerinden oluşan, küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği Yüzleşme sergisi, profesyonel sanatçı ve tasarımcılarla sanat ve tasarım öğrencilerinin doğa-kent ilişkisi ve birey-toplum konularına dair soruları tartışmaya açtı. 

Yüzleşme