ana resim

José Sancho

Erotik Doğa

25 Mayıs - 06 Ağustos 2017

Kosta Rika’nın en önemli heykeltıraşlarından José Sancho, eserlerinde çok geniş bir yelpazeye yayılan temalar izler ama doğa vazgeçilmez çıkış noktasıdır. Kendine has kavramsal üslubuyla ürettiği eserleri yerel ve küresel, tikel ve evrensel arasında kurulabilecek diyaloğa iyi bir örnektir.

Sanat tarihçisi ve eleştirmen Mária Enriqueta Guardia Yglesias küratörlüğünde gerçekleşen sergi, sanatçının hayvan ve figür temalarına odaklandı. Picasso ve Brancusi gibi sanatçılardan ilham almışsa da soyuta az yönelir, doğadan esinlendiği betimlemeleri yerleştirildiği mekânlar ile sürekli bir diyalog halindedir. Çoğu eseri bulunduğu çevreye kök salar ve bu sayede evreni hatırlatan zamansız bir mekâna yedirilerek bireyselle evrensel arasındaki bağlantıyı yakalar.

Doğduğu topraklardaki Hispanik ve Kolomb öncesi sanattan da etkilenen ve bu etkiyi yeni bir okumayla sunan sanatçı, farklı malzemeleri ustalıkla kullanır; ahşap, granit, mermer, bronz, demir levhalar ve buluntu nesneler, ele aldığı hayvan formlarını ve sayısız dişilik temsilini yeniden yaratmasını sağlar.

#JoséSancho

 

iş birliğiyle

himayesinde

   

nakliye sponsoru

 

 
Paylaş

 


sergi resim
sergi resim
sergi resim
sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

José Sancho
Erotik Doğa

Ayrıntılı Bilgi