José Sancho

Erotik Doğa

Kosta Rika’nın en önemli heykeltıraşlarından José Sancho, eserlerinde çok geniş bir yelpazeye yayılan temalar izler ama doğa vazgeçilmez çıkış noktasıdır. Kendine has kavramsal üslubuyla ürettiği eserleri yerel ve küresel, tikel ve evrensel arasında kurulabilecek diyaloğa iyi bir örnektir. Picasso ve Brancusi’nin yanı sıra doğduğu topraklardaki Hispanik ve Kolomb öncesi sanattan da etkilenen ve bu etkiyi yeni bir okumayla sunan sanatçı farklı malzemeleri ustalıkla kullanır; ahşap, granit, mermer, bronz, demir levhalar ve buluntu nesneler, sanatçının ele aldığı hayvan formları ve sayısız dişilik temsilini yeniden yaratmasını sağlar.

Sanatçının 2017 yılında Pera Müzesi’nde düzenlenen José Sancho: Erotik Doğa sergisine eşlik eden sergi kataloğu, sanatçının Kosta Rika’da doğayla iç içe yaşamından ve atölyesinden görüntülerle sergilenen yapıtları bir araya getiriyor. Serginin küratörü Mária Enriqueta Guardia-Yglesias ve Kosta Rika kültür eski bakanlarından Carlos Echeverria’nın kapsamlı metinleri Sancho’nun sanat anlayışına ışık tutuyor.

Yayın Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 119
ISBN: 978-605-4642-69-4

4 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç
 
6 Sunuş
Serhan Süzer

10 Erotik Doğa
María Enriqueta Guardia-Yglesias

40 José Sancho
Carlos Francisco Echeverría

54 Eserler 

104 Biyografi

José Sancho

Kosta Rika’nın en önemli heykeltıraşlarından José Sancho, eserlerinde çok geniş bir yelpazeye yayılan temalar izler ama doğa vazgeçilmez çıkış noktasıdır. 

José Sancho