Ağırlık ve Ölçü Sanatı

26 Ağustos 2022

Pera Müzesi, Ağırlık ve Ölçü Sanatı adlı koleksiyon sergisinin kataloğunu okurlarla buluşturdu. Anadolu’da kullanılan ağırlık ve ölçü aletlerinin tarihsel gelişimi kadar, farklı uygarlıkların ekonomik ve sosyo-kültürel dinamiklerine de ışık tutan yayın, Pera Müzesi Artshop’un yanı sıra kitabevleri ve online platformlarda satışa sunuluyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi,Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yeni bir seçkiyi geçtiğimiz yıl Ağırlık ve Ölçü Sanatıbaşlıklı sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunmuştu. Hem görselleriyle hem de araştırma yazılarıyla dikkat çeken sergi kataloğu geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı.

Ağırlık ve Ölçü Sanatı kataloğu Anadolu ve bağlantılı coğrafyalarda kullanılan ağırlık ve ölçü aletleri etrafında şekillenen ekonomiyi, kültürü, kültürlerarası sistem ilişkilerini, toplumsal güven dinamiklerini ve birimlerin standartlaşmasının yolculuğunu; uygarlıkların, tanrıların, tüccarların, usta ve çırakların gözünden keşfetmeyi amaçlıyor. MÖ ikinci bin yıldan günümüze uzanan geniş zaman diliminde yaşanan dönüşümleri ve süreklilikleri disiplinler arası bir bakış açısıyla sunan kitapta, metinlere 500’den fazla eser görseli eşlik ediyor.

Ağırlık ve ölçülerin toplumdaki yansımaları

Ağırlık, uzunluk ve hacim ölçme yöntemlerinin inançtan ideolojiye, tarımdan hukuk sistemine, yaşamın farklı alanlarına etkisini ortaya koyan serginin kataloğunda, arkeolog Oğuz Tekin “Tarih Boyunca Terazi ve Terazi Ağırlıklarına Genel Bir Bakış”, Antik Yunan tarihi uzmanıCharles Doyen “Astragalus Biçimli Roma Ağırlıkları”, mimarlık tarihçisiUğur Tanyeli “Osmanlı Topoğrafya Teknolojisi ve Havayi Terazi”, sanat tarihçisi Brigitte Pitarakis “Bizans’ta Ağırlık Ölçme Sanatı” ve “Bir 19. Yüzyıl Kâğıt İkonasındaki Adalet Terazisi” başlıklı makaleleri ile yer alıyor. 

Anadolu coğrafyasının ev sahipliği yaptığı uygarlıkların değişim ve dönüşümünü, tarihe tanıklık etmiş ağırlık ve ölçü aletlerinin hikâyeleri eşliğinde aktaranAğırlık ve Ölçü Sanatısergisinin ana bölümleri için kaleme alınan metinler de katalogda tarih ve bilim meraklılarıyla sanatseverlerin bilgisine sunuluyor. Koleksiyondan seçilen eserler, şu başlıklar altında sergileniyor: “Tohumlar ve Metaforlar”, “Düşüş ve Yeniden Doğuş: Antik Çağ’da Anadolu”, “Tartmanın Politikası ve Poetikası: Roma İmparatorluğu Yönetiminde Anadolu”, “İnanç ve Güç: Bizans Egemenliğinde Anadolu”, “İdeoloji ve Devamlılık: Osmanlı Dünyasında Tartmak”.

Pera Müzesi’nin birinci katında ziyarete sunulan Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisinin kataloğu, Pera MüzesiArtshop, anlaşmalı kitabevleri ve online satış platformlarından temin edilebilir. 

3B sanal sergi turu için:

https://www.peramuzesi.org.tr/sergi/agirlik-ve-olcu-sanati/1271 

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Ağırlık ve Ölçü Sanatı

Pera Müzesi Yayını
Yayına Hazırlayan: Hazel Rössle
Koordinatör: Zeynep Ögel
Tasarım: Cem Kozar, Işıl Ünal, Oya Çitçi – PATTU
Yayın yılı: 2022
Sayfa sayısı: 183
ISBN: 978-605-71205-1-9
Etiket fiyatı: 240 TL (KDV Dahil)

Detaylı Bilgi:
Amber Eroyan - Grup 7 İletişim / aeroyan@grup7.com.tr (212) 292 13 13
Büşra Mutlu - Pera Müzesi / busra.mutlu@peramuzesi.org.tr (212) 334 09 00

Pera Müzesi hakkında
Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.