Kütahya Çini ve Seramikleri Sergi Turu: “Motifler ve Kültürel Etkileşimler”

29 Ağustos 2023

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndaki eserleri yakından tanımak isteyenler için farklı temalarda rehberli turlar düzenliyor. 5 ve 8 Eylül’de gerçekleşecek ücretsiz sergi turunda katılımcılar bu kez, Kütahya çini ve seramiklerinde kullanılan motifler aracılığıyla dönemin toplumsal hayatı hakkında bilgi edinecek. Rehberli tur, Pera Café’de Türk kahvesi ikramı ile sona erecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, vakfın üç büyük koleksiyonundan biri olan Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’na yönelik sergi turlarına devam ediyor. Koleksiyon sorumlusu Yavuz Selim Güler rehberliğinde 5 ve 8 Eylül’de gerçekleşecek “Motifler ve Kültürel Etkileşimler” temalı Kütahya Çini ve Seramikleri Sergi Turu’nda, eserler üzerindeki motifler aracılığıyla Osmanlı’nın Uzak Doğu ve Avrupa ile kültürel etkileşimi incelenecek.

Kahve Molası sergisindeki eserler hakkında detaylı bilgi edinen sanatseverler, sergide yer almayan iki eseri de görme fırsatı yakalayacak. Rehberli sergi turu sonrasında katılımcılara Pera Café’de Türk kahvesi ikram edilecek.

Motiflerin izinde bir kültür ve tarih yolculuğu

Canlı ve renkli motiflerin nakşedildiği seramikleriyle ünlenen Kütahya, 18. yüzyılda Osmanlı’nın en önemli seramik üretim merkezi haline geldi. Günlük ihtiyaçlara hitap eden zengin ürün yelpazesiyle toplumun büyük beğenisini kazanan Kütahya seramikleri; Avrupa, Uzakdoğu ve Anadolu motiflerinden etkilenen hünerli ustaların elinde kültürel etkileşimin tanığı olan sanat eserlerine dönüştü. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan bir seçkiyle hazırlanan ve Pera Müzesi’nin birinci katında ziyarete sunulan Kahve Molası sergisi; kahve etrafında şekillenen çeşitli rutin ve ritüelleri, kahve kültürünün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya çini ve seramik üretimi ekseninde inceliyor. Sergide, fincandan güğüme, ibrikten nargileye uzanan ve bu rutinlerin etrafında şekillenen eserler yer alıyor.

Rehberli tur ücretsizdir ve dili Türkçedir. “Uzun Cuma” dışında müze giriş bileti ayrıca alınmalıdır. Kontenjanın sınırlı olduğu tura katılmak için resepsiyon@peramuzesi.org.tr adresinden rezervasyon yaptırılabilir.

Tur Programı:
5 Eylül Salı, 13.308
Eylül Cuma, 19.00