“Ve Şimdi İyi Haberler” Sergisini Rehberli Tur ve Etkinliklerle Keşfedin!

25 Mayıs 2022

Pera Müzesi, kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler sergisinden ilhamla bir etkinlik serisi hazırladı. 7 Ağustos’a kadar devam edecek program, rehberli sergi turları ile sergideki tema ve kavramları ele alan konuşmalardan oluşuyor. 26 Mayıs Perşembe günü rehberli sergi turuyla başlayan program, 2 Haziran Perşembe günü Evren Savcı ve Osman Erden’in “Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması” başlıklı konuşma etkinliğiyle devam edecek. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, modern sanat tarihinden örnekler sunmanın yanı sıra son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini ele alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi kapsamında bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinlik serisi 26 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da gerçekleşecek rehberli sergi turu ile başlıyor. Fotoğraf, kolaj, desen, yerleştirme, video gibi farklı ifade araçlarıyla modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izlemeye olanak sağlayan sergiyi sınırlı sayıda katılımcı, Pera Müzesi Süreli Sergiler Proje Yöneticisi Yasemin Ülgen eşliğinde gezecek.

Kültürel ve cinsel kimliklerin izdüşümleri
Düzenli gazetecilik faaliyetinin oluşmasıyla kitleselleşen iletişim araçları ve sanat arasındaki diyaloğa odaklanan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi; metin ve haber ilişkisini, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğini ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisini ele alan 12 farklı bölümden oluşuyor. Etkinlik serisi kapsamında düzenlenen konuşmalar, başlıklarını bu bölümlerden alıyor. Yale Üniversitesi Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik bölümü öğretim üyesi Evren Savcı ile Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyesi Osman Erden’in katılımıyla 2 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek ilk konuşma, serginin “Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması” bölümüne odaklanıyor. Toplumsal cinsiyet, din, etnik köken gibi kimliğe dair kavramların medya ve sanattaki izdüşümlerinin tartışılacağı konuşma etkinliği saat 18.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

Rehberli turlar ve çeşitli başlıklar altında gerçekleşecek konuşmalar sergi süresince devam edecek.

Warhol’dan Kruger’e, Hockney’den Beuys’a

Annette ve Peter Nobel’in “Basın Sanatı” (Press Art) adını verdikleri koleksiyondan, Christoph Doswald küratörlüğünde bir seçkiyle hazırlanan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi 300’e yakın eseri bir araya getiriyor. Sergide Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski gibi önemli sanatçıların eserleri yer alıyor. 

Kontenjanın sınırlı olduğu sergi turlarına katılmak için Biletix’ten bilet alabilir ya da resepsiyon@peramuzesi.org.tr e-posta adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Konuşma etkinliği ücretsizdir. Etkinlik dili Türkçedir.

Evren Savcı hakkında
Evren Savcı, Yale Üniversitesi Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik Çalışmaları Programı’nda Yardımcı Doçent olarak çalışıyor. Doktorasını University of Southern California’da (USC) Sosyoloji bölümünde tamamladı. Ardından, Northwestern Üniversitesi Cinsellikler Projesi’nde (The Sexualities Project at Northwestern – SPAN) doktora sonrası çalışmaları yürüttü. Yale’de çalışmaya başlamadan önce San Francisco State Üniversitesi’nin Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bölümü’nde ders verdi.

Osman Erden hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde "Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması" başlıklı yüksek lisans tezini tamamlayan Erden "Türkiye'de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar" başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde doktor öğretim üyesi olarak görevini sürdüren Erden UNESCO'ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında ise başkanlığını yaptı.

Pera Müzesi hakkında
Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.