Kâhin Serenatları I İki Elli, Kübra Uzun

01 Mart 2022

kahin seranatları

Yarına Notlar sergisinde yer alan, dansçı ve koreograf Amrita Hepi’nin Kâhin Serenatları projesi kapsamında, müzik profesyonelleri ile dinleyenleri harekete geçmeye teşvik eden çalma listeleri hazırladık. Serinin ilk çalma listesi Kübra Uzun’un hazırladığı "İki Elli".

Üç hafta boyunca her Çarşamba saat 16.00’da yayınlanacak Kâhin Serenatları, uzakta da olsak beraber hareket edebilmek için bir çağrı.

Herkesi saat 16.00’da bu çalma listesini beraber dinlemeye davet ediyoruz.

Amrita Hepi Kâhin Serenatları’nda iş birliği yaptığı kişileri, dinleyenleri harekete geçmeye teşvik eden çalma listeleri hazırlamaya davet ediyor. Pandemi, arkadaşlarımızdan, ailemizden, toplumdan ve işyerlerimizden uzak kaldığımız bir dönemde internetin ve ücretsiz sosyal medya platformlarının insanlar arasındaki bağlantıyı sağlama işlevlerini ön plana çıkardı. Kâhin Serenatları’ndaki çalma listeleri dinleyicileri, her bir listenin yayınlandığı ortak deneyimlenen ana aktif olarak katılmaya, diğerleriyle bağlantı kurmaya ve başkalarının da o anda hareket etmelerini sağlamaya teşvik ediyor. 

Dansın fizikselliği ve müziğin duyusal özellikleri, kapanmanın yalıtıcı koşullarına karşı gelen veya ondan sonra yeniden bağlantı kurmanın yollarına işaret eden bir bedenlenme deneyimi sunuyor. Eğer pandemi gelecekte var olmanın ve yaşamanın farklı yollarını tahayyül etme yolunu açtıysa, Kâhin Serenatları da ortak küresel toplumumuzu nasıl yeniden tahayyül edebileceğimize dair sanatsal bir yanıt sunuyor ve birbirimize bağlılığımızın önemini yeniden teyit ediyor.

Kübra Uzun Hakkında

İstanbul'da yaşayan şarkıcı, söz yazarı, performans sanatçısı ve DJ Kübra Uzun (IG: @qubra_uzun), Türkiye'de ve çeşitli uluslararası platformlarda çalışan LGBTQIA+ hakları aktivistidir. Kübra Uzun 2020 yılının Haziran ayında Mx. Sür ile ALAN2020 isimli şarkıyı yazdı. Aralık 2020'de Onur Karaoğlu yönetmenliğinde Volksbühne Berlin'in Next Waves Theatre dijital sezonu için 'A Trans History Sung' başlıklı işi üretti. Aynı senenin Aralık ayında Amsterdam Müzesi'nde açılan 'Refresh Amsterdam' başlıklı sergi için Simon(e) van Saarloos ile birlikte 'Cruising Gezi Park' isimli işi üreten Uzun, 2021 Ocak ayında W.A. Mozart'ın KV 560 numaralı kanonuna yeniden söz yazdı ve dört ses olarak söyledi. Uzun'un versiyonu ile Koli Kanonu ismini alan işin 5 remiksten oluşan bir albümü ve Efe Durmaz yönetmenliğinde dört karakterinin de Kübra Uzun tarafından canlandırıldığı bir de video klibi bulunuyor. Kübra Uzun aynı zamanda 2020 Haziran ayında başlayan ve ikinci fazı Haziran 2021'de sona eren Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı, düşünür ve gece çalışanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen çevrimiçi proje Through The Window'un koordinatörlüğünü üstleniyor. 

Kâhin Serenatları I Güzel İnsanlar, Sarp Dakni

Kâhin Serenatları I Güzel İnsanlar, Sarp Dakni

Yarına Notlar sergisinde yer alan, dansçı ve koreograf Amrita Hepi’nin Kâhin Serenatları projesi kapsamında, müzik profesyonelleri ile dinleyenleri harekete geçmeye teşvik eden çalma listeleri hazırladık. Serinin ikinci çalma listesi Sarp Dakni’nin hazırladığı "Güzel İnsanlar". 

Kâhin Serenatları | Güneşe Serenatlar, Kornelia Binicewicz

Kâhin Serenatları | Güneşe Serenatlar, Kornelia Binicewicz

Yarına Notlar sergisinde yer alan, dansçı ve koreograf Amrita Hepi’nin Kâhin Serenatları projesi kapsamında, müzik profesyonelleri ile dinleyenleri harekete geçmeye teşvik eden çalma listeleri hazırladık. Serinin son çalma listesi Kornelia Binicewicz’in hazırladığı "Güneşe Serenatlar".

Aynalı Çıplaklar

Aynalı Çıplaklar

Türk resminde mitolojik temalara pek fazla rastlanmamakla birlikte, Aynalı Venüs gibi yaygın temaların çeşitlemeleriyle karşılaşmak mümkündür.