Etel Adnan: Müzik İçin Yazmak
Gavin Bryars, Serhan Ada

Çevrimiçi Söyleşi

24 Haziran 2021 / 16:00

Pera Müzesi, ressam, yazar ve şair Etel Adnan'ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan “İmkânsız Eve Dönüş” sergisi kapsamında bir dizi sohbet etkinliği gerçekleştiriyor. Serinin ikinci etkinliğinde Gavin Bryars ve Serhan Ada, sanatçının edebiyat ve müzikle kurduğu ilişkiyi ele aldıkları bir çevrimiçi sohbet gerçekleştirecekler. 

Sekiz şiiri bir araya getirdiği Adnan Songbook’un yaratıcısı, İngiliz besteci ve müzisyen Gavin Bryars’ın konuk olacağı söyleşide Bryars, Etel Adnan’ın yazıları ile kurduğu derin ilişkiden, edebiyat ve müzik alanında birlikte hayata geçirdikleri projelerden söz edecek. Sohbet, Etel Adnan’ı resimleri kadar yazıları üzerinden de incelemiş olan, en değerli yapıtlarından Arap Kıyameti ve yakında yayımlanacak derleme kitabı için üç düz yazısını Türkçe’ye kazandıran, serginin eş küratörü Serhan Ada eşliğinde gerçekleşecek.

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğin dili İngilizcedir; Türkçe simültane çeviri yapılacaktır. Katılım için rezervasyon gereklidir.

Rezervasyon formu

Kartpostal Çıplakları

Kartpostal Çıplakları

Çıplaklığın seyirlik halleri, Osmanlı’nın dünyasına resimlerden önce kartpostallarda ulaşır. 1890’lardan itibaren ve özellikle 1910’larda, II. Meşrutiyet’in ilanından sonraki yıllara rastlayan dönemde elden ele, kentten kente dolaştığı anlaşılmaktadır.

İdeoloji

İdeoloji

Sergi, “Balkanlar” olarak bilinen bölge ülkelerinden farklı kuşaklardan sanatçı ve sanatçı gruplarına odaklanıyor ve bölgenin kaçınılmaz olarak akla gelen siyasi çağrışımları göz önünde bulundurulmaksızın bir doğa olayı üzerinden biçimleniyor.

Bir Fotoğrafçı Biyografisi Guillaume Berggren

Bir Fotoğrafçı Biyografisi Guillaume Berggren

Fotoğraf tekniğini Berlin’de öğrenen Berggren İstanbul’a gelene kadar pek çok farklı Avrupa kentinde çeşitli işler yaparak yaşamını sürdürür.