Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

21 Haziran - 19 Temmuz 2023

Pera Film, küratörlüğünü Başka Sinema Koordinatörü Cenan Tüzel'le birlikte üstlendiği Onur Ayı programını sunar: Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

Adını Amerikalı şair Richard Siken'ın Litany in Which Certain Things Are Crossed Out şiirindeki “Daha iyi bir hikâye istiyorsun. Kim istemez ki?” dizesinden alan program, kuir karakterlerin daha ideal bir dünyada var olma çabasıyla beraber kendi ideal dünyalarını kurma hikâyelerine odaklanıyor. 

21 Haziran – 19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek programda; daha ilk dakikalarından izleyiciyi etkisine alan, Cynthia ve Evelyn arasında geçen ilişkiyi perdeye taşıyan Burgonya Dükü; Brooklyn'de yaşayan yaşlı bir kadının bakıcılığını yapan Filipinli trans kadın Olivia’nın büyüleyici hikâyesini anlatan Ortak Bir Dil ve Tayvan sinemasının büyük ustası Tsai Ming-liang’ın benzersiz üslubuyla, dingince içe işleyen bir sevgi arayışı filmi, Günler, yer alıyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

21 Haziran

19.00 Burgonya Dükü

5 Temmuz

19.00 Ortak Bir Dil

7 Temmuz

20.00 Günler

12 Temmuz

19.00 Ortak Bir Dil

14 Temmuz

19.00 Burgonya Dükü

19 Temmuz

19.00 Günler

Burgonya Dükü

Burgonya Dükü

Ortak Bir Dil

Ortak Bir Dil

Günler

Günler

İzlenimcilik ile Oryantalizm Arasında

İzlenimcilik ile Oryantalizm Arasında

On dokuzuncu yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz. 

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.