Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

21 Haziran - 19 Temmuz 2023

Pera Film, küratörlüğünü Başka Sinema Koordinatörü Cenan Tüzel'le birlikte üstlendiği Onur Ayı programını sunar: Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

Adını Amerikalı şair Richard Siken'ın Litany in Which Certain Things Are Crossed Out şiirindeki “Daha iyi bir hikâye istiyorsun. Kim istemez ki?” dizesinden alan program, kuir karakterlerin daha ideal bir dünyada var olma çabasıyla beraber kendi ideal dünyalarını kurma hikâyelerine odaklanıyor. 

21 Haziran – 19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek programda; daha ilk dakikalarından izleyiciyi etkisine alan, Cynthia ve Evelyn arasında geçen ilişkiyi perdeye taşıyan Burgonya Dükü; Brooklyn'de yaşayan yaşlı bir kadının bakıcılığını yapan Filipinli trans kadın Olivia’nın büyüleyici hikâyesini anlatan Ortak Bir Dil ve Tayvan sinemasının büyük ustası Tsai Ming-liang’ın benzersiz üslubuyla, dingince içe işleyen bir sevgi arayışı filmi, Günler, yer alıyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

21 Haziran

19.00 Burgonya Dükü

5 Temmuz

19.00 Ortak Bir Dil

7 Temmuz

20.00 Günler

12 Temmuz

19.00 Ortak Bir Dil

14 Temmuz

19.00 Burgonya Dükü

19 Temmuz

19.00 Günler

Burgonya Dükü

Burgonya Dükü

Ortak Bir Dil

Ortak Bir Dil

Günler

Günler

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Son Sefer <br> Galip Dursun

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Son Sefer
Galip Dursun

Biraz önce, yolcu salonunda vapurun hareketini beklerken aklıma bir oyun geldi. Küçükken evde, buradan epey uzakta ve geçmişte kalmış ülkemde oynadığımız, nasıl oynadığımızı bile hatırlayamadığım bir oyun. Vapura binmek için bekleyen kalabalığın arasında kendimi olduğumdan bin kat daha yalnız hissettiren cinsten. 

Bir Sanatçının Başarısı

Bir Sanatçının Başarısı

19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz. Sergi, öncelikli olarak 19. yüzyıl resmine damgasını vurmuş bir sanatçı olan ve çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul’u ve Venedik’i konu alan resimleriyle bilinen Ziem’i, tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. Blogumuz üzerinden de sanatçıyı ve sergideki eserleri incelemeye devam ediyoruz. 

Andy Warhol’un Deneme Çekimleri

Andy Warhol’un Deneme Çekimleri

1963 ile 1966 yılları arasında Andy Warhol, New York sanat çevresinden çeşitli kişilerin film portreleri üzerinde çalıştı.