Ortak Bir Dil

  • 5 Temmuz 2023 / 19.00
  • 12 Temmuz 2023 / 19.00

Yönetmen: Isabel Sandoval
Oyuncular: Isabel Sandoval, Eamon Farren, Ivory Aquino, PJ Boudousque, Lev Gorn, Lynn Cohen
ABD, 2019, 89', DCP, renkli
İngilizce, Tagalogca; Türkçe altyazılı

Trans bir kadının yönettiği, yazdığı ve oynadığı Ortak Bir Dil, 2019’da Venedik Film Festivali’ne seçilerek tarihe geçen güçlü ve bağımsız bir drama... Film, Brooklyn, Brighton Beach'te yaşlı bir Rus kadın olan Olga'nın (Lynn Cohen) bakıcısı olarak çalışan ve yaşayan belgesiz Filipinli trans kadın Olivia'yı (Isabel Sandoval) anlatıyor. Olivia'nın hayatı, Olga'nın torunu Alex ile tanışınca daha da karmaşık bir hal alır. Sınır dışı edilme korkusuyla Olivia, yeni ilişkisini yönetmek ve ülkede kalmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

Burgonya Dükü

Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

Ortak Bir Dil

Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?

Günler

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Yılbaşının Öteki Yüzü: <br> Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Yılbaşının Öteki Yüzü:
Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Pera Film yeni yıl yaklaşırken, Hollywood'un zamansız klasiklerinden modern sinemanın unutulmaz örneklerine uzanan 10 filmlik bir alternatif izleme listesi sunuyor.