Kogonada: Video Denemeleri

16 - 17 Temmuz 2022

Yang’dan Sonra’nın yönetmeni Kogonada’nın video denemeleri Başka Sinema iş birliğiyle Pera Müzesi’nde!

İlk uzun metrajı Columbus ile ses getiren, ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde yapan ve 1 Temmuz’da Başka Sinema ile vizyona giren Yang’dan Sonra ile övgüler toplayan yönetmen Kogonada’nın video denemeleri Pera Müzesi’nde izleyici ile buluşuyor.

Sinema tarihine ve yönetmenlere eşsiz bir bakış atan bu video denemelerde Kogonada’nın bilgisi kadar sinema aşkı da kendisini gösteriyor. Bir yönetmen olarak işlerinin temelini ve sanatının özünü oluşturan video denemeler tanıdık yönetmenlerin işlerini yeni bir şekilde görmemiz ve anlamamız için bir yol oluşturuyor. Son filmi Yang’dan Sonra’da da etkilerini ve stilini görebildiğimiz video denemeler; filmlerdeki zaman, mekan, ifadeler, objeler, imgeler, yansımalar, jestler ve günlük hayattan anları kullanarak sanattan sanat yaratıyor.

Yasujiro Ozu, Richard Linklater, Wes Anderson, Andrei Tarkovsky, Robert Bresson, Ingmar Bergman, Alfred Hitchcock, Jean-Luc Godard gibi nice farklı coğrafyadan nice yönetmene bakış atarken Kogonada’nın Criterion, BIFA gibi köklü sinema kurumlarına yaptığı işlerin de izlenebileceği seçki 21 video denemeden oluşuyor.

Kogonada: Video Denemeleri başlıklı program, 16 – 17 Temmuz tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

16 Temmuz

14.00 Kogonada: Video Denemeleri

16.00 Kogonada: Video Denemeleri

18.00 Kogonada: Video Denemeleri

17 Temmuz

14.00 Kogonada: Video Denemeleri

16.00 Kogonada: Video Denemeleri

18.00 Kogonada: Video Denemeleri

Kogonada: Video Denemeleri

Kogonada: Video Denemeleri

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

1962’de fluxus hareketinin önde gelen üyelerinden Philip Corner, Piano Activities (Piyano Etkinlikleri) başlıklı bir performans sırasında yaptıklarıyla ciddi müzik çevrelerinde büyük olay yaratmıştı.

Akışkan Kimlikler  Bir Kimlik Yaratmak / Melez Kimlikler

Akışkan Kimlikler Bir Kimlik Yaratmak / Melez Kimlikler

Bir koleksiyonun en az dört kuşak boyunca aktarılması gerektiğine inanan ve bunu bir bayrak yarışına benzeten Nahit Kabakcı’nın 1980’lerden itibaren oluşturmaya başladığı Huma Kabakcı Koleksiyonu Türkiye’de, bilinçli ve sürekliliği olan az sayıdaki koleksiyondan biri.

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Son Sefer <br> Galip Dursun

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Son Sefer
Galip Dursun

Biraz önce, yolcu salonunda vapurun hareketini beklerken aklıma bir oyun geldi. Küçükken evde, buradan epey uzakta ve geçmişte kalmış ülkemde oynadığımız, nasıl oynadığımızı bile hatırlayamadığım bir oyun. Vapura binmek için bekleyen kalabalığın arasında kendimi olduğumdan bin kat daha yalnız hissettiren cinsten.