Işığı Yitirmek

  • 1 Aralık 2023 / 20.00
  • 7 Aralık 2023 / 19.00

Yönetmen: Kurt Weston
Birleşik Devletler, 2023, 8', DCP, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı 

Işığı Yitirmek, bir enfeksiyon nedeniyle görme yetisini kaybetmiş uzun süreli bir AIDS hastası olan sanatçının bu dünyada kalmak için verdiği acı savaşı anlatıyor. Deneysel bir otoportre olan video, körlüğün, uzun süreli HIV enfeksiyonunun ve onlarca yıllık antiretroviral ilaç tedavisinin kümülatif etkilerini yansıtarak sanatçının bedeninin çözülmesini ve parçalanmasını betimliyor. 

Bu filmin gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Buradayım!

Kalp Üfürümleri

Buradayım!

AID$’li Çocuk

Buradayım!

Benim Yaptığım Yatak

Buradayım!

Yaşlı Adam / Hasta Adam / Haykırış

Buradayım!

Işığı Yitirmek

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Yılbaşının Öteki Yüzü: <br> Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Yılbaşının Öteki Yüzü:
Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Pera Film yeni yıl yaklaşırken, Hollywood'un zamansız klasiklerinden modern sinemanın unutulmaz örneklerine uzanan 10 filmlik bir alternatif izleme listesi sunuyor.

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.