Babalar Günü’ne Özel: Yıldız-yakalar Tasarımı

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 18 Haziran 2023 / 13.30

AdıAntik Yunanca’da “yıldız” ve “yakalamak”kelimelerinin birleşiminden oluşan astrolabon (dilimize geçmiş haliyle usturlap) adlı astronomik ölçüm aletini duymuş muydunuz? Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisini rehberli tur ile gezen çocuklar ve babaları, geçmişte vakit ve yön belirlemenin yanı sıra astronomide kullanılan ölçüm aletlerinden rubu tahtası, kıblenüma, usturlap gibi araçları tanıyor. Ardından bulutsuz bir gece dışarı çıkıp kutup yıldızına doğru tuttuklarında, bulundukları yerin enlemini ölçebilecekleri yıldız-yakaları tasarlıyor.

Kontenjan: 10 çocuk (ve babaları)

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor . Yükleniyor...
yükleniyor .. Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Padişahın Emriyle

Padişahın Emriyle

Resimde Żmurko bir harem odasının egzotik imgesini, parlayan kumaşlar, saçılmış mücevherlerle birlikte sunuyor, burayı “padişahın emriyle” öldürülmüş bir odalığın heykeli andıran güzel bedeni için bir dekor olarak kullanıyor. 

Varna Savaşı

Varna Savaşı

Stani̇sław Chlebowski 1864-1876 yılları arasında İstanbul’da Sultan Abdülaziz’in saray ressamı olarak çalıştı. Abdülaziz de sanatsal yeteneğe sahipti ve Chlebowski’nin yaratıcı sürecine aktif olarak katıldı.

Viyana'dan Dönüş

Viyana'dan Dönüş

Józef Brandt, 17. yüzyıl Polonya’sına büyük ilgi duymuştur. En sevdiği temalar arasında savaş sahnelerinin yanı sıra muharebenin öncesi ve sonrasını ele alan gündelik yaşam sahneleri bulunmaktadır.