Doğaçlama Hareket: Funflows

Pera Genç
13+

  • 19 Mayıs 2022 / 19.30

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı “Funflows” hareket atölyesi ile kutluyoruz. Ve Şimdi İyi Haberler sergisini çevrimiçi rehberli tur ile 3 boyutlu olarak geziyor ve ilhamını Dada akımından alan bu doğaçlama hareket atölyesinde hareket ve dansı, sınırları olmayan bir ifade aracı olarak yeniden keşfediyoruz. Bedenlerimizi özgürce hareket ettirdiğimiz bu atölyede, yaratım gücümüzü oyuncul hareket yönergeleri aracılığıyla ortaya çıkarıyoruz.

İlişkili Sergi: Ve Şimdi İyi Haberler

Eğitmen: İdil Kemer

Yaş: 13 yaş ve üzeri herkes
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 90 dakika

Atölyeye eşofman, tayt, tişört, çorap gibi kıyafetlerle katılmanızı öneririz.

Katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinlikte, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır.

Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek amacıyla kameranızın ve mikrofonunuzun açık olması gerekmektedir. Kayıt olan her katılımcı bunu kabul etmiş sayılır.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

İdil Kemer Hakkında
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan 2002 yılında mezun oldu. Master için Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bulunduğu yıllarda dansa başaladı ve ODTÜ ÇDT’de yer aldı. 2005-2008 yılları arasında İstanbul’daki Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nde aktif olarak dans etmeye devam etti. 2008 yılında Impulstanz’dan (Viyana) aldığı DanceWEB bursuyla 5 haftayı Viyana’da geçirdi. Yurda geri dönüşünde çizeceği yola yoga eğitmenliğini ekleyerek hayatını ve araştırmasını yoga ve hareket/dans pratikleri üzerinden biçimlendirmeye karar verdi. 2008 yılının ardından hem yerel hem de ulusarası yaratıcı projelere dahil olmaya başladı. 2010-2012 yılları arasında Meg Stuart / Damaged Goods ile İstanbul Kültür Başkenti kapsamında tanıştı ve diğer Türkiye’li dansçılarla birlikte “Off Course” projesinde yeraldı. 2011 yılında Meg Stuart’ın davetiyle “Atelier” sürecinin bir parçası oldu. Bu yıllarda İstanbul’da Skinner Releasing Tekniği ile tanıştı ve teknik; hem yaratım sürecinin, hem de fiziksel araştırmasının bir parçası haline gelmeye başladı. 2014 yılında Impulstanz DanceWEB programında, bu sefer mentor yardımcısı olarak ikinci bursunu aldı. Bu sırada video ve film türleri ile Cynthia Madansky sayesinde tanışarak, performansçı olarak çeşitli video ve kısa filmlerde yer aldı. Bu filmlerin en sonuncusu 2017 yılında Gravity and Grace olan 16 mm’lik kısa bir filmdir. 2016 yılında DanceOMI bursunu alarak 3 hafta Upstate New York’da “collaboration” (iş birliği) ekseninde sanatsal üretim pratikleri üzerine rezidansa katıldı. 2017 sırasında kendine ait “Making of A Room” adlı bir işi sahneye koydu ve bu eserde dış göz ve dramaturji anlamında Leyla Postalcıoğlu ile çalıştı. 2018 yılında “Tuhaf Danslar” ve “Martha” olmak üzere işler üretti ve bunlar Bomontiada Alt Galeri’de “A Corner in the World” kapsamında gösterildi. Son bir senedir üzerinde çalıştığı “pop-up karakterler” değişik formatlarda sanatsal araştırmalarına katkıda bulunmaktadır.

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor . Yükleniyor...
yükleniyor .. Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.

Haliç

Haliç

Batılı ressamların İstanbul’u konu alan resimleri söz konusu olduğunda Haliç çok özel bir yere ve öneme sahiptir. Topkapı Sarayı ve anıtsal yapıların yer aldığı Tarihi Yarımada’yla, batılıların konakladığı, yabancı elçiliklerin yer aldığı Galata’yı birbirinden ayıran bu su kütlesi, geçişimli bir sınır gibidir adeta. 

Kozbekçi Mustafa Ağa

Kozbekçi Mustafa Ağa

1709’da Rus Çarı Petro’ya yenildikten sonra Osmanlı’ya sığınan Demirbaş Şarl (XII. Karl) 5 yıl boyunca maiyetiyle birlikte Bender’de kalmış, tüm masrafları Osmanlı tarafından karşılanmış, kendisine maaş bağlanmış ve borç para verilmiştir.