Kodlamayla İstanbul Manzarası

Pera Yetişkin

  • 22 Şubat 2024 / 19.30

İstanbul’u kodlayabilir misiniz? İstanbul’un silueti ne çok hikâyeyi içinde barındırır. Aynı panoramaya bakan herkes farklı bir hikâyeyi görecek, kafasında farklı bir İstanbul çizecektir. Peki kodla bu panoramayı çizsek nasıl görünür? Çevrimiçi atölyede katılımcılar, onlara verilen farklı kodları kullanarak geometrik şekillerle teknolojik ortamda çizim yapmayı deneyimliyor. 

Not: Katılımcıların programlama bilmesi beklenmemektedir. p5.js programlama dili internet üzerinden kullanılacaktır, katılımcıların tablet ya da bilgisayarlarına herhangi bir program kurmasına gerek yoktur.

Atölye Yürütücüsü: Tuğçe Bilgin Sonay
Kontenjan
: 20 kişi
Süre: 90 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL

Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden, çevrimiçi olarak gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Tuğçe Bilgin Sonay hakkında
Doktorasını hesaplamalı biyoloji konusunda yaptıktan sonra eğitim görevlisi olarak New York, Columbia Üniversitesi’nde eğitim görevlisi oldu. Kodlama, bilim ve yoga derslerinin yanı sıra dünyanın önde gelen sanat okullarından Pratt Enstitüsü’nde yaratıcı kodlama dersleri vermektedir.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Akıl Çağı’ndan “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne

Akıl Çağı’ndan “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne

1 Mayıs 1906 tarihinde Paris Grand Palais’de açılan Salon sergisinde bir Osmanlı ressamının da eseri yer almıştı. Bu, Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” ismiyle tanınmış olan resmiydi. 

Etel Adnan

Etel Adnan

1925 yılında Beyrut’ta dünyaya gelen Etel Adnan’ı anlatmaya tüm söyleşilerinde kendinden bahsederken kullandığı ilk cümleleri alıntılayarak başlamalı: “Annem İzmirli bir Rum. Babam Şamlı bir Osmanlı kurmay subayı.”

Zamanının Tanığı: Fausto Zonaro

Zamanının Tanığı: Fausto Zonaro

Osmanlı İmparatorluğu’nun son iki yüzyılı boyunca Türkiye topraklarını ziyaret etmiş, eserlerinde Türk konularını işlemiş sanatçılar arasında bazıları çok özel bir yere sahiptir.