Polimer Kil ile Serbest Tasarım
Sanatçı Atölyesi: Metehan Törer

Pera Yetişkin

  • 1 Mart 2024 / 19.00

Atölye, nesnelerin yardımıyla hatırlananlara odaklanan Gelecek Hatıraları sergisine, “Yeryüzüne Doğanlar” adlı yerleştirmesi ile katkıda bulunan ve otobiyografik bir anlatı diliyle seramik figürler üreten sanatçı Metehan Törer yürütücülüğünde gerçekleşiyor. “En sevdiğimiz objeler hangileri? Neden bazı objeleri biriktirme ve sergileme ihtiyacı duyarız?” gibi sorular etrafında ilerleyen atölye, katılımcılara objelere farklı bakış açılarından yaklaşma ve sanatçı eğitmenliği eşliğinde polimer kil kullanarak yeni form arayışlarını keşfetme olanağı sunuyor.

Atölye Yürütücüsü: Metehan Törer
Kontenjan:
10 kişi
Süre:
90 dakika

Atölye başına katılım bedeli: 300 TL
Öğrenciler için atölye başına katılım bedeli:
150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Metehan Törer Hakkında
(1990, Ankara) Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik bölümünden 2014-2018 yılında mezun oldu. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimine başlayan Törer, 2021 yılında “Sanatta Cinsiyet ve Kimlik Tartışmasında Akışkanlık Arayışı” başlıklı tezini yazarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisi “Transobje” Galeri Siyah Beyaz, Özel Şeyler, Ankara’da (2020) açmıştır. İkinci kişisel sergisini olan “Teratoma” ise Evliyagil Dolapdere, İstanbul’da (2022) açmıştır. Sanatçının yer aldığı karma sergiler ve projeler arasında; “Kusmak” Galeri Siyah Beyaz, Ankara (2019), “Venus in Fur” Martch Art Project, Istanbul (2020), “Crystal Chateau” Evliyagil Museum, Ankara (2020), “Yer Parça” Ka Atölye, Ankara (2021), “Devoyé” Martch Art Project, Istanbul (2022), “Çark” Karşısanat Çalışmaları (TTW), İstanbul (2022), “Re Image Morning After Dark” Galeri Kairos İstanbul (2022),  “Powerplay, Plesure and Gain” Gessneralle, Zürih (2022), “Karmacoma”, Anna Laudel, Zai, Bodrum (2023) öne çıkmaktadır.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.

Haliç

Haliç

Batılı ressamların İstanbul’u konu alan resimleri söz konusu olduğunda Haliç çok özel bir yere ve öneme sahiptir. Topkapı Sarayı ve anıtsal yapıların yer aldığı Tarihi Yarımada’yla, batılıların konakladığı, yabancı elçiliklerin yer aldığı Galata’yı birbirinden ayıran bu su kütlesi, geçişimli bir sınır gibidir adeta. 

Kozbekçi Mustafa Ağa

Kozbekçi Mustafa Ağa

1709’da Rus Çarı Petro’ya yenildikten sonra Osmanlı’ya sığınan Demirbaş Şarl (XII. Karl) 5 yıl boyunca maiyetiyle birlikte Bender’de kalmış, tüm masrafları Osmanlı tarafından karşılanmış, kendisine maaş bağlanmış ve borç para verilmiştir.