Polimer Kil ile Serbest Tasarım
Sanatçı Atölyesi: Metehan Törer

Pera Yetişkin

  • 1 Mart 2024 / 19.00

Atölye, nesnelerin yardımıyla hatırlananlara odaklanan Gelecek Hatıraları sergisine, “Yeryüzüne Doğanlar” adlı yerleştirmesi ile katkıda bulunan ve otobiyografik bir anlatı diliyle seramik figürler üreten sanatçı Metehan Törer yürütücülüğünde gerçekleşiyor. “En sevdiğimiz objeler hangileri? Neden bazı objeleri biriktirme ve sergileme ihtiyacı duyarız?” gibi sorular etrafında ilerleyen atölye, katılımcılara objelere farklı bakış açılarından yaklaşma ve sanatçı eğitmenliği eşliğinde polimer kil kullanarak yeni form arayışlarını keşfetme olanağı sunuyor.

Atölye Yürütücüsü: Metehan Törer
Kontenjan:
10 kişi
Süre:
90 dakika

Atölye başına katılım bedeli: 300 TL
Öğrenciler için atölye başına katılım bedeli:
150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Metehan Törer Hakkında
(1990, Ankara) Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik bölümünden 2014-2018 yılında mezun oldu. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimine başlayan Törer, 2021 yılında “Sanatta Cinsiyet ve Kimlik Tartışmasında Akışkanlık Arayışı” başlıklı tezini yazarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisi “Transobje” Galeri Siyah Beyaz, Özel Şeyler, Ankara’da (2020) açmıştır. İkinci kişisel sergisini olan “Teratoma” ise Evliyagil Dolapdere, İstanbul’da (2022) açmıştır. Sanatçının yer aldığı karma sergiler ve projeler arasında; “Kusmak” Galeri Siyah Beyaz, Ankara (2019), “Venus in Fur” Martch Art Project, Istanbul (2020), “Crystal Chateau” Evliyagil Museum, Ankara (2020), “Yer Parça” Ka Atölye, Ankara (2021), “Devoyé” Martch Art Project, Istanbul (2022), “Çark” Karşısanat Çalışmaları (TTW), İstanbul (2022), “Re Image Morning After Dark” Galeri Kairos İstanbul (2022),  “Powerplay, Plesure and Gain” Gessneralle, Zürih (2022), “Karmacoma”, Anna Laudel, Zai, Bodrum (2023) öne çıkmaktadır.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Mostar’ın 8 Sorununa 8 GIF

Mostar’ın 8 Sorununa 8 GIF

Pera Müzesi Blog, N’olmuş? işbirliğiyle yeni bir yazı dizisine başlıyor. “Bilindik N’olmuş? sorusunu her gün yeniden soruyor, karşımıza çıkan sayısız beklenmedik cevabı sizlerle paylaşıyoruz.

Bir Eşya Toplantısının Gayrı Resmi Tutanağı

Bir Eşya Toplantısının Gayrı Resmi Tutanağı

Grayson Perry bu çömlekte cansız nesnelerin, özellikle de alışveriş merkezlerinden satın aldığımız nesnelerin, kanepelerin, meyve suyu sıkacaklarının ve pahalı temizlik araçlarının dile gelip, hakkımızda tam olarak ne düşündüklerini bize söylediklerini hayal ediyor. 

Dünyanın En Yalnız Katı Meyve Sıkacağı

Dünyanın En Yalnız Katı Meyve Sıkacağı

Tüketimci kültürü eleştiren bu eserden yola çıkarak Harun Çırak’tan bu şeylerin neler söylediklerini, nasıl söylendiklerini hayal etmesini istedik. Dört bölümlük “Söylenen Şeyler” yazı serisinin ilk bölümde hevesle satın alındıktan sonra bir köşeye fırlatılan meyve sıkacağına kulak kabartıyoruz…